Proces dýchania riadi dychové centrum v predĺženej mieche, ktorého úlohou je prijímať a spracovávať informácie, napr. o hladine kyslíka v krvi.
Neurológovia sa mnohokrát stretávajú s prípadmi, keď im rýchla zdravotná pomoc privezie pacienta, ktorý na ulici, či v obchodnom dome, upadol do bezvedomia. Šlo o „obyčajné“ zamdletie, alebo to bol epileptický záchvat? Náhla nevoľnosť, alebo sa naplno prejavilo ochorenie s lepkavým názvom – epilepsia?
Mýty, ktoré epilepsiu sprevádzajú, už dávnejšie zapríčinili, že pre ľudí, ktorí ňou trpia, je neľahké uplatniť sa vo väčšinovej spoločnosti zdravých. Najväčším nepriateľom je tu, ako obyčajne, neinformovanosť.
Ste epileptik a neviete si rady s tým, čo by ste mali jesť a piť? Životospráva epileptikov je veľmi individuálna. Aj vzhľadom na rôzne spúšťače, ktoré môžu u jednotlivcov spôsobovať záchvaty.
Na Slovensku žije približne 60 000 ľudí s epilepsiou. V otázke jej liečby sú Slováci vo veľmi dobrej situácii, pretože väčšinou majú k najmodernejším liekom bližšie než pacienti v okolitých štátoch.
Určite ste si všimli, že niektoré choroby tráviacej sústavy sa vyznačujú rodinným výskytom. Hovorí sa to napríklad o vredovej chorobe, o žlčových kameňoch, ale aj o črevných zápalových ochoreniach.