Prírodné katastrofy, ako sú záplavy, môžu mať devastujúci vplyv aj na psychické zdravie zasiahnutých ľudí.
Búši vám srdce, zviera hrudník, nemôžete sa nadýchnuť. Tak sa prejavujú úzkosti, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť život. Spoznáte ich podľa toho, že neviete, čoho sa presne bojíte, ale je to hrozné. Ako s nimi bojovať?
Možno, že vy máte to šťastie, tešíte sa dobrému zdraviu aj psychickej pohode. Avšak práve ľudská myseľ dnes skutočne trpí, a to nielen u dospelých, ale aj detí.
Švajčiarska štúdia analyzuje, čo sa deje v mozgu, keď nás prenasledujú zlé sny. Pokiaľ neprekročíme určitý prah hrôzy, môžeme z toho mať aj úžitok.
Depresia je závažné psychické ochorenie, ktoré vedie k pocitom smútku, beznádeje, k strate prežívania radosti či energie.
O tom, že emócia strachu dokáže byť dobrý sluha, ale tiež zlý pán, hovorí neurologička MUDr. Ester Točíková zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
Súhrn aktuálnych správ uplynulého týždňa k téme koronavírus! Dozviete sa o nových preventívnych opatreniach, ktoré platia na Slovensku, o tom, že experimentovanie s liekmi na koronavírus nie je dobrý nápad, ale aj o pozitívne testovanom členovi kráľovskej rodiny.
Ešte pred pár dňami sme sa cítili v bezpečí, život plynul v zabehnutých koľajach a mali sme bežné starosti. Koronavírus obrátil svet naruby. O tomto víruse a Covid-19 – chorobe, ktorú spôsobuje – nemáme dostatok informácií, a to je jeden z dôvodov, prečo nám naháňa strach. Máme obavy o naše zdravie a zdravie našich blízkych. Karanténne opatrenia zo strany vlády predstavujú pre niekoho stratu príjmu a starosť, z čoho zaplatiť hypotéku, šeky či faktúry. V situácii, ktorá nastala, sú emócie ako smútok, strach, stres, zmätenosť či dokonca hnev úplne normálne.
Celosvetová kampaň ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’ každoročne začína 25. novembra – v Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách a končí 10. decembra – v Medzinárodný deň ľudských práv. Aj tento rok sa do kampane na Slovensku zapojili mimovládne organizácie, iniciatívy, ale aj individuálni ľudia. KIT (Krízový intervenčný tím) organizácie ADRA Slovensko sa takisto zapojil a upozorňuje na výzvy, spojené s týmto násilím.
Nebojsa je meno a symbol hlavného hrdinu niekoľkých slovenských rozprávok. Odvážnych majú ľudia radi. A tiež rozumejú heslo „Kto sa bojí, nesmie do lesa“. Napriek tomu je stále viac tichého strachu z rizík života. Registrujete koľko ľudí na ulici je smutných, s uboleným výrazom, rezignáciou v srdci a plných komplexného strachu z hocičoho?