Ak si púšťate naplno kúrenie, keď sa ostatní potia, mali by ste si pohovoriť s lekárom. Stály pocit chladu môže byť totiž niekedy signálom toho, že s vaším telom nie je niečo v poriadku.
Úzkosť je akútny, častý a pretrvávajúci emocionálny stav, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života. Odborníci odhadujú, že úzkostné poruchy postihujú asi 264 miliónov ľudí na celom svete.
28-ročná reportérka televíznych novín na Floride Victoria Price si vzala odporúčanie diváčky k srdcu a týždeň po prijatí e-mailu navštívila lekára. Bola jej diagnostikovaná rakovina štítnej žľazy.
Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a to nie je všetko.
Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Nachádza sa medzi hrtanom a kľúčnymi kosťami, nie je väčšia ako palec a ovplyvňuje takmer všetky procesy v tele. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus tým, že riadia, koľko kalórií spálite, rovnako ako rýchlo alebo pomaly váš mozog, srdce, pečeň a ďalšie orgány pracujú.
Českí lekári sa môžu pochváliť unikátnym zákrokom, pri ktorom sa im podarilo zoperovať štítnu žľazu pacienta. Vďaka novej metóde, cez ústnu dutinu, pacienti už nebudú musieť žiť s jazvou na krku.
Ešte donedávna platilo, že čím menej tuku potraviny obsahujú, tým sú lepšie, a tak začali byť populárne odtučnené a nízkotučné výrobky. Avšak, nízkotučné výrobky vám v skutočnosti nepomôžu schudnúť, pretože odstránený tuk v nich je nahradený cukrom.
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku a produkujúci hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo naopak zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť neprirodzené zmeny hmotnosti.
Poruchy funkcie štítnej žľazy sú závažnými rizikovými faktormi na priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Napríklad hypotyreóza počas tehotenstva môže negatívne ovplyvniť psychoneurálny vývoj plodu, zvyšuje novorodeneckú úmrtnosť a ovplyvňuje mentálny rozvoj dieťaťa, jeho intelekt.