Chrápanie je zvukový fenomén, ktorý vzniká vibráciou mäkkých častí horných dýchacích ciest. Ide o najvčasnejší a najpresvedčivejší prejav dysfunkcie horných dýchacích ciest počas spánku.
Súčasná "západná" spoločnosť sa vyznačuje kultúrou „24/7“ - človek je v pracovnej pohotovosti 24 hodín denne počas 7 dní v týždni. V dôsledku spoločenských tlakov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho spánku spávame menej a zrejme to má vplyv aj na riziko vzniku obezity a cukrovky.
Stalo sa vám, že ste sa uprostred noci zobudili a videli pri sebe postavu alebo počuli strašidelné zvuky či cítili tlak na hrudníku a mali pocit, že niekto je s vami v miestnosti? Pravdepodobne ste zažili spánkovú paralýzu. Tento jav nie je medzi ľuďmi veľmi známy a dodnes je čiastočne opradený tajomstvom.
Podľa spánkových štúdií o nás poloha v akej spíme prezradí viac, než si myslíme. Človek je pri snívaní uvoľnený a absolútne prirodzený, vďaka čomu môžeme určiť jeho slabé a silné stránky, ktoré by za iných okolností dokázal skryť.
Každý z nás zažil problémy so spánkom. Či už sme nemohli zaspať alebo sme sa zobudili dolámaní a absolútne neoddýchnutí. Prinášame vám zopár rád ako si dopomôcť k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.
S dostatočným, zdravým spánkom ide skrátka všetko lepšie. Prečítajte si benefity, ktoré idú ruka v ruke s dobrým spánkom. Od psychiky, pamäte až po chudnutie. Na tieto všetky aspekty má totiž dosah.
Sny majú v našom živote významnú funkciu. O tom akú presne existuje množstvo rôznych teórií. Jedna z najpravdepodobnejších teórií hovorí, že sny sa pokúšajú o spracovanie informácií a emocionálnych zážitkov. Aké posolstvo človeku sen prináša vie najlepšie on sám.
Strávime ním 1/3 nášho života. Niektorí by prespali aj celý deň, iní sa uspokoja so 6 hodinami denne. Prečo sa po náhlom prebudení nemôžeme hýbať a prečo je ráno múdrejšieho večera?
Spánok je fyziologický stav organizmu. Pri tom nastávajú zmeny telesných a psychických funkcií. Dochádza aj k zmene stavu vedomia - spiaci človek nereaguje na zmeny vo svojom okolí.