Hoci sychravé počasie a skracujúce sa dni môžu byť spúšťačom psychických problémov, v prípade závažnejších a dlhotrvajúcich prejavov je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
V rámci prevencie na zvládnutie pochmúrnejšieho počasia odporúča dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravú ľahkú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov.
So smútkom alebo depresívnym stavom sa z času na čas stretávame takmer všetci – stav beználadovosti, nechuti na nič, strata energie spojená s pocitom smútku, osamelosťou a neschopnosťou radovať sa. Najmä v zimnom období sú takéto stavy častejšie.
Nevyhnutnou súčasťou straty blízkeho človeka je smútok. Vyrovnávanie sa so stratou patrí k najťažším výzvam človeka a pri blízkom človeku je bolesť a smútok osobitne silné. Ako sa s tým vyrovnať?
Snom každého z nás je prežiť krásny, dlhý a bezstarostný život. Keď sa nám to však nedarí, upadáme do depresií, z ktorých často nevidíme iné východisko, ako skoncovanie so zdanlivo zbytočným životom.
Strach zo smrti je takmer univerzálny a z času na čas sa prejaví u každého. Či už sa bojíme toho byť „mŕtvymi“ alebo fyzického aktu umierania, strach môže byť vyvolaný mnohými akciami.
Reči niektorých ľudí o tom, ako majú v zime zlú náladu, netreba brať na ľahkú váhu. Vôbec nemusí ísť iba o otravné sťažovanie si, ale o sezónnu depresiu, ktorú by dokonca v niektorých prípadoch mali riešiť odborníci.
Smútok je reakciou na zážitok straty, ktorých je v našom živote plno. Od straty milovanej osoby, cez stratu práce, domova, dôležitých vecí, po lúčenie sa z ilúziami. Aby sme toto všetko zvládli, sme od prírody vybavení schopnosťou smútiť.
S rôznymi „formami jesenného splínu“ sa stretol snáď každý z nás. Smutné nálady, pocity vyčerpanosti, či nedostatok energie, ktoré pociťujeme od začiatku októbra prakticky až do Vianoc, majú na svedomí predovšetkým vrtochy jesenného počasia. Svoje urobia aj skracujúce sa dni a s nimi spojený nedostatok svetla.
Depresia je psychická porucha, postihujúca viac žien ako mužov.