Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu, či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.
Prečo COVID-19 ovplyvňuje sluchový systém, zostáva zatiaľ nejasné. Môže sa stať, že koronavírus SARS-CoV-2 priamo poškodzuje tkanivá zapojené do sluchového systému.
Mnohí ľudia trpia stálym hlukom v pozadí. Aj keď si na zvuky v pozadí môžeme psychicky zvyknúť, fyziologický vplyv zostáva a môže viesť k stresu, oslabeniu imunity či zvýšenému riziku vzniku obezity alebo cukrovky.
Ak si budete najbližšie baliť tašku na dovolenku k moru, okrem opaľovacieho krému sa odporúča pribaliť aj čistiaci roztok na uši. Piesok z pláže sa môže ľahko dostať do ucha a vatová tyčinka vám v tomto prípade nepomôže.
Otoskleróza je choroba vnútorného ucha. Dochádza k rezorbcii kosti na hociktorom mieste kosteného puzdra labyrintu.
Hluchota je poškodenie vonkajšieho zvukovodu alebo stredného ucha, preto sa signál nemôže šíriť do vnútorného ucha a do mozgu.
Ušný bubienok je membrána, ktorá kryje vchod do stredného ucha. Je to vstupná brána cez ktorú prechádza zvuk do ucha a zabezpečuje prijímanie zvukov.