Marhule sú jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu A a beta-karoténu. Hrsť marhúľ poskytuje 100 % dennej odporúčanej dávky beta-karoténu a obsah karotenoidov len v troch marhuliach môže presiahnuť až 16 000 mikrogramov. Pripravte si z tohto zdravého ovocia takúto letnú pochúťku.
Broskyne obsahujú veľké množstvo draslíka, vápnika, sodíka, železa, zinku, horčíka a niacínu, ktoré pozitívne pôsobia na duševnú pohodu človeka. No a ak si z nich pripravíte nejaký chutný a zdravý dezert, účinok bude dvojnásobný.
Väčšina ľudí je závislá na sladkom a pri snahe o zmenu jedálnička siahajú po zdravších alternatívach. V súčasnosti je na trhu mimoriadne propagované sladidlo agáve, ktoré sľubuje šetrnosť najmä voči diabetikom v zmysle stálosti hladiny cukru v krvi. Podľa predávajúcich, tento prírodný sirup ponúka konzumentovi minimum kalórii oproti rafinovanému cukru, a taktiež sa pýši nízkym glykemickým indexom.
Javorový sirup sa často ponúka ako prírodné sladidlo, ktoré môže byť zdravšou alternatívou cukru. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a telu prospešných látok, avšak treba si dať pozor na niekoľko vecí.
Biely cukor je nazývaný „bielym zabijakom storočia“. Ide o najkalorickejšiu bombu a priberá sa po ňom. Spôsobuje mnoho civilizačných chorôb, jeho nadmernou konzumáciou si môžete privodiť cukrovku 2. typu, oslabenie imunitného systému.
Stévia je rastlina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí Južnej aj Severnej Ameriky. Z jej listov je možné získať náhradné prírodné sladidlo. Sladidlo zo stévie neobsahuje žiadne kalórie a je 200–300-krát sladšie než cukor.
Pred vyše 30 rokmi sa predpokladalo, že hyperaktivita súvisiaca s poruchami učenia je spôsobená prídavkami umelých farbív do potravín, ako aj s konzumáciou niektorých druhov ovocia a zeleniny obsahujúcich salicyláty a cukor. Odvtedy sa tucty vedcov zaoberali testovaním týchto hypotéz, ale dôkazy sú stále protichodné.