Slovensko má jednu z najhorších mier úmrtnosti na ochorenia, ktorým sa dá predchádzať. Ide najmä o rakovinu krčka maternice a prsníka. Vážne ochorenia často zachytíme neskoro, celoslovenský skríning nefunguje efektívne.
Až 70 % pacientov s rakovinou pľúc je na Slovensku diagnostikovaných v pokročilom štádiu ochorenia. Situácia je podľa všeobecných lekárov a pneumológov alarmujúca, pričom poukazujú na to, že na Slovensku zatiaľ nebol spustený skríningový program na včasný záchyt rakoviny pľúc.
Slovensko zaostáva za vyspelými krajinami EÚ prakticky na všetkých úrovniach starostlivosti o onkologických pacientov – od prevencie, cez skríning až po liečbu.
Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a nebolí. Človek s 10 ročnou cirhózou pečene sa môže cítiť rovnako zdravo, ako človek, ktorý nemá žiadne ochorenie pečene.
Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úmrtnosťou na nádorové ochorenia – v porovnaní s priemerom EÚ je to až o 20 % viac. Ženy môžu svojím rozhodnutím a zmenou správania znížiť riziko mnohých typov rakoviny až o 75 %.
Na Slovensku žije v súčasnosti viac ako šesťdesiat pacientov s diagnózou spinálna svalová atrofia, ktorá postihuje časť nervového systému zodpovedného za pohyb svalov ovládaných vlastnou vôľou. Keďže na Slovensku sa novorodenecký skríning SMA zatiaľ nerealizuje, lekári diagnostikujú toto ochorenie až na základe pohybového vývoja, ktorý nenapreduje podľa normálnych vývojových míľnikov ako u zdravých detí.
Napriek tomu, že preventívna prehliadka u všeobecného lekára trvá približne polhodinu, pravidelne ju absolvuje menej ako 39 % dospelej populácie. V roku 2020 klesol záujem o preventívne prehliadky ešte o ďalších približne 5 %.
V rámci prebiehajúceho Roku prevencie začína Ministerstvo zdravotníctva SR tretiu etapu štátom riadeného skríningového programu, tentokrát zameranú na prevenciu rakoviny krčka maternice.