Príznakmi stresového stavu žiaka je napríklad aj to, že prestáva hovoriť o škole.
Začiatok školského roka je už za dverami a mnohí rodičia v tomto období riešia dilemu, podľa akých kritérií vybrať deťom tú správnu školskú tašku a prezuvky.
Vstup do školy je veľkou udalosťou tak pre dieťa, ako aj pre celú jeho rodinu. Je to udalosť, ktorá je väčšinou očakávaná a prijímaná dieťaťom a jeho rodinou pozitívne. Prináša však množstvo zmien, ktoré musí dieťa a jeho blízki zvládnuť.
Školský rok nekladie nároky len na duševné aktivity dieťaťa, ale mení požiadavky aj na pohybovú sústavu školáka. Pri dlhšom monotónnom sedení sa zvyšuje statická záťaž chrbtice, ochabuje brušné svalstvo a kardiovaskulárny aparát je tiež menej „trénovaný“.
Zostáva už len pár dní, kým začne školský kolobeh odznova. Aj keď deti na školu ešte veľmi myslieť nechcú, rodičia musia začať postupne riešiť základné veci – nakúpiť školské pomôcky, vhodnú tašku, prezuvky, a pod.
Neviete čo obuť deťom do škôlky či školy, aby boli v bezpečí a ich noha netrpela? Zapamätajte si 7 jednoduchých zásad.
Správne držanie tela je súčasťou harmonického vývoja dieťaťa. Charakteristický typ držania tela sa ukáže až v ranom školskom veku, ale chorobné zakrivenia chrbtice možno diagnostikovať už oveľa skôr.
Vstup do školy patrí k najvýznamnejším medzníkom vo vývine dieťaťa. Dochádza k zásadnej životnej zmene a tou je rozvoj novej sociálnej roly žiaka a žiačky.
Viac ako tretina slovenských detí vo veku 7 až 10 rokov pravidelne neraňajkuje a nemá dostatočný denný príjem ovocia a zeleniny.
Prvý ročník je kľúčovým obdobím pre rozvoj osobnosti dieťaťa i pre formovanie jeho vzťahu ku škole a vzdelaniu ako celku. Pozorovanie musí byť zamerané na celú osobnosť dieťaťa, na jeho vzťahy k spolužiakom a učiteľom, na vzťah k školskej práci. Významný je taktiež spôsob adaptácie na školu.