Príchod jesene neznamená len nástup do školy, ochladzovanie či sezónu jabĺk. Významné miesto v tomto ročnom období má aj iné ovocie – hrušky. Mnoho ľudí zabúda na tieto šťavnaté plodiny, ktoré by nemali chýbať v žiadnom jedálničku. Pozrite sa, prečo.
Alergény vyvolávajúce alergické reakcie sú veľmi rozmanité. V našich podmienkach vyvoláva precitlivenosť najčastejšie peľ rôznych tráv, stromov, bielkovinové zložky potravy, antigény kože psov, mačiek a prach s časticami odumretých tiel hmyzu (roztoče).
Nástup chrípky býva väčšinou náhly, človek prekypujúci zdravím sa ráno prebudí so zimnicou, bolesťou hlavy a teplota môže vystúpiť až na 39-40°C. Jednou z účinných prevencií je očkovanie, ktoré je najlepšie vykonať v októbri a novembri, no je vhodné dodržiavať aj ďalšie preventívne opatrenia.
Reči niektorých ľudí o tom, ako majú v zime zlú náladu, netreba brať na ľahkú váhu. Vôbec nemusí ísť iba o otravné sťažovanie si, ale o sezónnu depresiu, ktorú by dokonca v niektorých prípadoch mali riešiť odborníci.
Prichádzajúce jarné dni sú priam stvorené na výlety do lesov, prechádzky po lúkach, či relax v parkoch. Je to zároveň obdobie, kedy sa v prírode začínajú vyskytovať kliešte – pôvodcovia viacerých nebezpečných chorôb.
Výberom farby oblečenia, doplnkov alebo líčenia môžeme ovplyvniť naše vyžarovanie i náladu okolia. Ako nás farby môžu ovplyvniť?
Naša obľúbená čerstvá zelenina nie je k dispozícii po celý rok. Znamená to, že sa mimo hlavnej sezóny musíme uspokojiť z mrazenými a sterilizovanými alternatívami?
Jesenné počasie s nižšími nočnými teplotami prispelo v uplynulých dňoch k ďalšiemu poklesu koncentrácií peľu v ovzduší na celom území Slovenska.