Už celé desaťročia počúvame, že sedavý životný štýl môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Pravdepodobne ste už aj sami pocítili po dlhodobom sedení bolesť v hornej časti chrbta, ramenách, bedrách alebo ste mali opuchnuté nohy z dôvodu zníženého obehu krvi. Vedeli ste však, že dlhodobé sedenie, najmä pred obrazovkami, môže ovplyvniť aj vašu náladu?
Vedci zistili, že u tých, ktorí trávili najviac času sedením, bolo o 82% pravdepodobnejšie, že zomreli na rakovinu, v porovnaní s aktívnymi ľuďmi.
Každý, kto trávi v hromadnej doprave pri ceste do práce alebo do školy more času, má určite vypracovaných mnoho stratégií, ako sa vyhnúť nude a nekonečnú jazdu prečkať. Veľmi obľúbenou kratochvíľou je čítanie, potom tiež počúvanie hudby, alebo prosté dívanie sa z okienka. Dopravné prostriedky, ale aj samotné čakanie na ich príchod, môžete tiež stráviť aktívne - cvičením.
Sedíte počas dňa veľa za počítačom a bojíte sa, aké následky to bude mať? Prezradíme vám, čo robiť, aby ste ich minimalizovali.
Sedavé zamestnanie preťažuje svaly, kĺby i chrbticu Vášho tela. Nielenže má dlhodobé sedenie negatívny vplyv na celý oporný a svalový systém človeka, ale tiež môže viesť k nežiaducemu naberaniu hmotnosti. Aby ste týmto nepríjemným dôsledkom práce za monitorom počítača zabránili, je vhodné nájsť si počas dňa niekoľko minút, kedy trpiace telo pretiahnete a svalom i kĺbom uľavíte.
Technický pokrok nám umožňuje moderný spôsob života, ktorý prináša zmenu spôsobu práce a pohybovej životosprávy. Dnes trávi väčšina ľudí 6-9 hodín denne v neekonomickom sede. Po práci nasadneme do auta a doma oddychujeme na sedačke. Málo zdravého pohybu a obrovské staticko-stabilizačné nároky na pohybový aparát pri sede negatívne ovplyvňujú zdravie človeka.
Sedenie sa stáva najvyužívanejšou polohou v práci, na cestách a aj pri odpočinku. Neprirodzená poloha pri sedení spôsobuje preťaženie, zvýšené napätie tkanív a vedie k fyzickému a psychickému nepohodliu, ktoré sa negatívne odráža na človeku. Ako správne sedieť, na čo si dávať pozor a ďalšie informácie, môžu byť pre vás práve z týchto dôvodov neoceniteľné.
Svetová zdravotnícka organizácia označila obezitu za najväčší zdravotný problém súčasnosti a varuje pred globálnou epidémiou.Väčšina odborníkov ako aj medzinárodné dokumenty odporúčajú začať prevenciu epidémie obezity už v detskom veku, kedy majú tieto programy väčšiu šancu na úspech, než v dospelosti.