Mnoho klinických štúdií už potvrdilo vplyv fajčenia na vznik rakoviny. V novej štúdii sa tím vedcov z univerzity v Bristole zameral na spojenie medzi fajčením a vznikom depresie a schizofrénie.
Na Slovensku trpí schizofréniou približne 50-tisíc ľudí. Dlhodobo o nej koluje množstvo mýtov. Napríklad, že takíto jedinci sú agresívni, nebezpeční a majú rozdvojenú osobnosť. Aj preto vznikla z iniciatívy farmaceutickej spoločnosti Janssen v spolupráci so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou kampaň "Neprežívaj. Ži.", ktorá sa ich snaží odbúrať a upozorňovať na význam vhodnej liečby.
Schizofrénia je záhadným ochorením, doteraz sa odborníkom ešte nepodarilo prísť na to, čo presne ju spôsobuje. Keďže táto choroba nie je dostatočne objasnená, vystávajú viaceré otázky, ktoré zaujímajú pacientov, ich príbuzných, ale aj nezávislých laikov.
Schizofrénia je vážna psychická porucha, ktorá významne ovplyvňuje duševný život pacienta a sekundárne aj jeho blízkych. Najčastejšie prepukne v období dospievania a existuje viacero foriem.
Ondrej je šikovný, usmievavý a atraktívny mladý muž, ktorého život je už tri roky poznačený schizofréniou. Práve dokončil strednú školu a celý život má pred sebou. Má veľmi rád ľudí a nebyť nepríjemného vedľajšieho účinku, ktorý mu sťažuje sociálny kontakt, trávil by v spoločnosti oveľa viac času.
Herci Steve Carell (vpravo) a Chaning Tatum prichádzajú na premietanie filmu Foxcatcher v Múzeu moderného umenia v New Yorku 11. novembra 2014.
Svetový deň duševného zdravia ustanovený Svetovou federáciou za duševné zdravie si pripomíname 10. októbra každý rok. Tento krát je venovaný téme „Život so schizofréniou“, chorobe, ktorá patrí medzi jedno z najzávažnejších duševných ochorení.
Schizofrénia znamená únik od reality. Ide o chronické ochorenie so závažnými poruchami v oblasti myslenia, konania, emócií a osobnosti.