Jeden z najnovších variantov COVID-19 , známy ako mí, sa už rozšíril najmenej do 42 krajín sveta, vrátane Slovenska, a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za znepokojivý.
Štúdie sa od októbra 2020 do konca júna 2021 zúčastnilo približne 10 520 osôb vo veku 25 až 88 rokov z Mainzu a okresu Mainz-Bingen.
Nové dáta britských epidemiológov odhalili, že viac ako 90% prípadov COVID-19 vo Veľkej Británii je teraz spôsobených variantom delta, ktorá bola prvýkrát objavená v Indii. Analýza dát priniesla rad znepokojujúcich informácií o nákazlivosti tejto varianty, ale aj o jej schopnosti odolávať protilátkam či očkovaniu.
Pfizer dúfa, že tabletka s názvom PF-07321332, zameraním sa na špecifický enzým, ktorý musí koronavírus SARS-CoV-2 replikovať v hostiteľských bunkách, dokáže infekciu v tele zničiť ešte predtým, ako vypukne.
Prečo COVID-19 ovplyvňuje sluchový systém, zostáva zatiaľ nejasné. Môže sa stať, že koronavírus SARS-CoV-2 priamo poškodzuje tkanivá zapojené do sluchového systému.
Americkej štúdie sa zúčastnilo 32-tisíc dobrovoľníkov, dve tretiny dostali vakcínu od AstraZeneca a jedna tretina placebo. Očkovaní v rámci štúdie nevykazovali žiadne ťažkosti, kontrolné komisie sa zameriavali najmä na nebezpečenstvo krvných zrazenín a trombózy.
Francúzske zdravotnícke úrady hlásia novú mutáciu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorú nemusia zachytiť bežné PCR testy. Objavili ju zdravotníci v nemocnici v meste Lannion v Bretónsku. Vo Veľkej Británii bola medzitým zverejnená ďalšia štúdia, podľa ktorej je britská mutácia koronavírusu viac smrtiaca ako iné.
Nedávna štúdia skúmala súvislosti medzi hladinami zinku u ľudí hospitalizovaných s COVID-19 , priebehom a závažnosťou ich ochorenia.
Štúdia zistila, že účastníci s nízkou hladinou zinku mali 21% úmrtnosť v porovnaní s 5% u osôb so zdravou hladinou zinku v krvi.
Mutácie koronavírusu by mohli byť menej nebezpečné pre očkovaných a pre ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekobali. Vyplýva to z poznatkov vedcov, ktorí zistili, že ľudské telo vyvíja na niektoré z najviac znepokojujúcich variantov koronavírusu silnú odozvu bunkovej imunity.
Očkovanie je bezpochyby najefektívnejší spôsob ako zastaviť šírenie a zmierniť dopady ochorenia COVID-19. Aj napriek súčasnému nepriaznivému vývoju situácie na Slovensku však Asociácia na ochranu práv pacientov považuje za dôležité rešpektovať oficiálne postupy a inštitúcie vrátane tých, ktoré zodpovedajú za kontrolu a schvaľovanie humánnych liečivých prípravkov, vrátane vakcín.