Neviete čo robiť, keď ste svedkom nehody? Čo by ste rozhodne spraviť mali a aké sú všeobecné pravidlá? Dôležité je tiež vedieť, aké informácie je potrebné poskytnúť jednotkám prvej pomoci v prípade telefonického kontaktu so zdravotníkmi.
Pri zástave činnosti srdca vykonávame nepriamu masáž srdca. Postihnutého uložíme na rovnú a pevnú podložku. Hrudníka sa dotýkame iba spodnou časťou dlane jednej ruky. Dlaň a prsty ruky musia byť zdvihnuté, aby sa nedotýkali hrudníka.
Pozrite si užitočné telefónne čísla, ktoré v ťažkých situáciach môžu zachrániť život vám alebo blízkej osobe. Nájdete tu čísla na Tiesňové linky, informácie, Linky dôvery pre deti, ale aj psychologické poradne a Linky pomoci proti násiliu.
Epileptický záchvat môže v mnohých vyvolať obavu a strach, no zároveň ochotu pomôcť chorému. Ako by ste v takejto situácii zareagovali? Vedeli by ste poskytnúť 1. pomoc správne?
Epileptický záchvat v mnohých vyvoláva strach. Aj keď je medzi nami mnoho ľudí, ktorí chcú v takýchto situáciách pomôcť, nevedia ako. Poskytnúť prvú pomoc pri epileptickom záchvate pritom nie je žiadna veda. Stačí, ak sa budete držať nasledujúcich krokov, vďaka ktorým možno raz zachránite život.
Popálenina je poranenie, ktoré vzniká pôsobením tepla, elektrického prúdu a horúcich látok tuhého, tekutého aj plynného skupenstva na kožu a povrchové sliznice.Môžu spôsobiť poškodenie tkaniva v rozličnom rozsahu.
Krvácanie je narušenie celistvosti steny cievy a prejavuje sa vytekaním krvi do vonkajšieho alebo vnútorného mimocievneho prostredia. Ak sa cievy roztrhnú, alebo prerušia skôr ako sa začne proces zrážania krvi, vzniká nekontrolovateľné krvácanie. Následkom čoho sa môže rozvinúť šok!
Zlomeniny vznikajú keď sa poruší celistvosť kosti a dôjde k zlomeniu kosti alebo jej prasknutiu. Zlomeniny môžu byť spôsobené priamym nárazom alebo úderom. Inokedy je dôvodom poranenia celistvosti kosti nepriama sila, vtedy k poškodeniu dochádza v určitej vzdialenosti od miesta pôsobiacej sily.
Chrípka a chrípke podobné ochorenia na Slovensku vzrástli o 60 %. V rámci akútnych respiračných ochorení v 4. kalendárnom týždni 2007 hlásili lekári 101 010 akútnych respiračných ochorení, čo je chorobnosť 3004,4/100 000 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je to nárast o 28,9 %. Najvyššia chorobnosť je u detí predškolského veku a u školákov od 6 do 14 rokov. V rámci krajov hlásil najvyššiu chorobnosť Banskobystrický kraj – chorobnosť tu stúpla o 230,5 % (5 937 ochorení, chorobnosť 1162,5/100 000). V Bratislavskom kraji chorobnosť stúpla o 111 % – v Bratislave jazdí počas víkendu špeciálna chrípková sanitka.