Technológie tvoria bežnú súčasť nášho každodenného života. Otázkou zostáva či nám dávajú viac benefitov, alebo nás skôr o niečo oberajú. Malé deti sú od narodenia obklopené displejmi a modrým svetlom. Rodičia im do ruky dávajú telefóny, tablety alebo ich nechávajú pred televízorom tráviť dlhé hodiny. Ako nastaviť správne hranice?
Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života. Podľa odborníkov môžu spôsobiť viaceré problémy. Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na psychiku. Deti, ktoré majú menej ako dva roky, by mali pred obrazovkami stráviť len minimum času. Koľko detí je závislých a potrebuje odbornú pomoc, je otázne.
Pred príchodom na svet je jedným z najsilnejších stimulov, ktoré plod prijíma, hlas matky. Avšak vedci z Harvardu urobili ďalší krok vpred pokiaľ ide o význam hudby a zvuku pre deti: objavili, že uspávanky fungujú, aj keď nie sú spievané v materinskom jazyku.
Určite ste vo svojom detstve počuli vetu, že máte vypnúť televíziu, pretože si kazíte oči. Alebo že sedíte veľmi blízko a máte si posunúť kreslo o kúsok ďalej. Televízia je vo všeobecnosti dobrý sluha, ale zlý pán. Je preto dobré vedieť, ako si správne vybrať televíziu, program aj spôsob sledovania tak, aby televízia neškodila vášmu zdraviu.
Policajti varujú rodičov a užívateľov čínskej sociálnej siete TikTok, aby pri jej využívaní dbali na svoju bezpečnosť a zdravie, ako aj na bezpečnosť svojich blízkych.
Rodiny detí so zdravotným znevýhodnením sa dočkali pomoci v čase pandémie. Platforma rodín v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska spustila stránku online podpory a návodov na zvládanie každodenných výziev v aktuálnej situácii. K dispozícii je aj individuálne poradenstvo prostredníctvom emailu.
Koronavírus SARS-CoV-2 sa už týka aj Slovenska a v posledných dňoch sa udialo množstvo zmien aj v našich bežných životoch. Deti o tom určite vedia, či už z internetu, televízie alebo od kamarátov. Ak situácii úplne nerozumejú, môžu u nich vznikať obavy.
Prieskum odhalil, že viac ako štvrtina rodičov, presne 27 %, sa pri alkohole spolieha na osvetovú prácu školy a zhruba pätina (19 %) priznáva svoju neschopnosť podnietiť a viesť takýto rozhovor.
Ani v januári 2020 sa situácia nezmení, ministerstvu zdravotníctva sa nepodarilo túto citlivú, a v poslednom období často diskutovanú, tému vyriešiť.
Za posledných desať rokov evidujeme na Slovensku nárast o takmer 20 % u detí do 14 rokov. Vplyv na vývoj porúch správania u dieťaťa majú podľa psychologičky rodičia, aj charakter dnešnej doby.