Ide o chromozómovú odchýlku, vyskytujúcu sa pri ženskom pohlaví. Jedným z príznakov je podpriemerná výška takto postihnutých dievčat. Rastový hormón pomáha nielen s výškou, ale je dôležitý aj pre neskoršie začatie hormonálnej liečby.
Nedostatok rastového hormónu sa zväčša prejaví už v útlom detstve, preto je veľmi dôležité všímať si, ako sa vaše dieťa vyvíja. Pravdaže, treba brať do úvahy vždy aj genetické predispozície, no sú isté výškové a hmotnostné priemery, ktoré by malo každé dieťa dosahovať.
Rastový hormón sa tvorí v žľaze, ktorú všetci poznáme ako mozgovú hypofýzu. Jeho základnou úlohou je podpora rastu nedospelých jedincov, ale nemali by sme zabudnúť ani na metabolizmus, bez tohto hormónu by totiž správne nefungoval.
Je to tak. Veľa ľudí to určite prekvapí, ale môžete behať hodinu na páse, potom skackať hodinu aj štvrť na skupinovom cvičení, potom si dať pol hodinu činky a brucho a váš kolega, ktorý začal trénovať s vami a má iba pol hodinové tréningy schudol za ten istý čas oveľa viac. Prečo tomu tak je?
Môže sa zdať, že v období, keď ešte nerastieme alebo sme už narástli, rastový hormón nepotrebujeme. Opak je ale pravdou. Podporovanie rastu nie je jedinou dôležitou funkciou, ktorú rastový hormón plní.
Podmozgová žľaza je štruktúra nachádzajúce sa na báze mozgu v oblasti tzv. tureckého sedla.