Infekcie spôsobené plesňami v súčasnej dobe prispievajú k úmrtiu takmer štyroch miliónov ľudí ročne.
Infekcie dolných dýchacích ciest patria medzi najzávažnejšie ochorenia súčasnosti a s vekom sa riziko ťažkého priebehu ochorenia pľúc zvyšuje.
Až 70 % pacientov s rakovinou pľúc je na Slovensku diagnostikovaných v pokročilom štádiu ochorenia. Situácia je podľa všeobecných lekárov a pneumológov alarmujúca, pričom poukazujú na to, že na Slovensku zatiaľ nebol spustený skríningový program na včasný záchyt rakoviny pľúc.
Slovensko zaostáva za vyspelými krajinami EÚ prakticky na všetkých úrovniach starostlivosti o onkologických pacientov – od prevencie, cez skríning až po liečbu.
Priepastný rozdiel medzi Slovenskom a zvyškom Európy v dostupnosti modernej liečby, vysoká miera mortality na onkologické ochorenia či nedostatočne nastavené preventívne programy radia Slovensko medzi krajiny, ktoré musia čeliť výzve zmeniť systém zdravotníctva.
S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.
Ako väčšina živých organizmov, aj človek patrí k aeróbnym organizmom, ktoré na získanie energie zo živín potrebujú do tkanív stály prísun kyslíka. Pri látkovej premene (oxidácii) vzniká v bunkách oxid uhličitý ako odpadový produkt. Dôležitú úlohu pri tomto procese majú pľúca. No tie nie vždy fungujú ako majú...
Britský režisér Guy Ritchie (vpravo) a jeho syn Rocco na Halloweenskom bále Unicef UK v Londýne 30. októbra 2014. Výťažok z bálu poputuje na pomoc sýrskym deťom.