Slovensko má jednu z najhorších mier úmrtnosti na ochorenia, ktorým sa dá predchádzať. Ide najmä o rakovinu krčka maternice a prsníka. Vážne ochorenia často zachytíme neskoro, celoslovenský skríning nefunguje efektívne.
Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka druhé najčastejšie onkologické ochorenie žien. Ročne pribúda len u nás 600 prípadov karcinómu krčka maternice, tretina sa končí smrťou. Pritom by to nemuselo byť. Ide totiž nateraz o jediný typ malígneho ochorenia, voči ktorému sa dá chrániť očkovaním.
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pripravil na sobotu, 15.4.2023 špeciálny očkovací deň proti HPV.
Bratislava organizuje pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE a Liga proti rakovine už tretí očkovací deň proti HPV.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude opäť očkovať proti HPV vírusu, čím chce prispieť k prevencii onkologických ochorení
a tiež poukázať na potrebu prevencie a vakcinácie.
Bratislavský samosprávny kraj organizuje Deň očkovania proti HPV vírusu. Chce ním prispieť k prevencii onkologických ochorení.
S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.
V rámci prebiehajúceho Roku prevencie začína Ministerstvo zdravotníctva SR tretiu etapu štátom riadeného skríningového programu, tentokrát zameranú na prevenciu rakoviny krčka maternice.
Infekciou papilomavírusom sa za život nakazí až 80 % žien a mužov. V drvivej väčšine prípadov sa nákaza, ani jej prejavy, nijako neprejavia.
Rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus HPV (ľudský papilomavírus). Prenáša sa najmä pohlavným stykom a sídli v pohlavných orgánoch, kde začína infekciu. Nádor sa následne vyvinie za približne 15 mesiacov. HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia, s ktorou sa počas života stretne cez 80 % populácie.