Hoci je slnečné svetlo pre ľudský organizmus nevyhnutné, podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí a zdravý imunitný systém, nadmerné vystavovanie sa mu však môže mať aj svoje negatívne účinky.
Jed austrálskej chobotnice by podľa vedcov mohol pomôcť pacientom s tzv. BRAF mutáciou melanómu, nachádzajúcou sa takmer v polovici všetkých zistených prípadov tohto druhu rakoviny kože, ktorá je mnohokrát odolná voči aktuálne dostupnej liečbe.
Aj pred dovolenkou, či po nej si vyhraďte čas na kontrolu znamienok. S návštevou dermatológa neotáľajte pri akejkoľvek zmene.
Máj je známy tým, že tento mesiac je celosvetovo venovaný prevencii rakoviny kože. V rámci neho vyhlásila Americká dermatologická akadémia (American Academy of Dermatology) prvý pondelok v mesiaci za Melanómový pondelok (Melanoma Monday). Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s dermatologičkou z AGEL Clinic MUDr. Ľudmilou Žigovou, ktorá nám prezradila, čo to melanóm je, ako je možné ho spoznať či ako sa lieči.
Dermatovenerologička z AGEL Clinic MUDr. Ľudmila Žigová nám opísala nielen príznaky rakoviny kože, ktoré by sme na koži nemali ignorovať, ale aj možnosti prevencie a spôsoby diagnostiky.
Muži s vysokými hladinami pohlavného hormónu testosterón majú zrejme väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich objaví najagresívnejší kožný nádor - melanóm.
Vedkyňa Catherine Pointer si spomína, ako ležala na nemocničnej posteli a hovoril svojej mame, že už nevládze ďalej. Svoj boj s leukémiu zvládla už niekoľkokrát. Dnes pracuje v laboratóriu po boku lekárky, ktorá ju ako dieťa liečila.
V európskych krajinách sa zvyšuje počet novodiagnostikovaných melanómov každoročne o 5%, pričom vek pacientov stále klesá a výnimkou už nie sú ani detskí pacienti. Za posledných 35 rokov sa výskyt rakoviny kože zvýšil až štvornásobne.
Vyhrali boj so zákernou chorobou a neboja sa o nej hovoriť! Mnohé známe osobnosti, herci, herečky, či speváčky prekonali rôzne druhy rakoviny. Vedeli ste, že až 40% onkologických ochorení je možné predísť pomocou prevencie?
Práve silné a dlhodobé slnečné žiarenie, oslabený imunitný systém, fototyp so svetlou farbou pleti (najmä typ I. a II.) a prítomnosť pigmentových (materských) znamienok patria medzi hlavné rizikové faktory, podieľajúce sa na vzniku rakoviny kože. Bohužiaľ, počet pacientov s týmto ochorením každým rokom stúpa.