Terapie, ktoré využívajú pri liečbe bunky sa označujú ako bunkové terapie. Očakáva sa, že bunkové terapie umožnia úspešnejšie liečiť širokú škálu ochorení. Príkladom sú niektoré formy rakoviny, ale aj rôzne ochorenia srdca, pľúc a pečene, ako aj metabolické poruchy. Východiskom liečebnej terapie väčšiny z nich sú kmeňové bunky, ktoré sú základom pre tvorbu prakticky všetkých buniek v ľudskom organizme a takisto pre tvorbu, regeneráciu a reparáciu zložitých tkanív. Ľudská placenta je jedným z najperspektívnejších zdrojov všetkých druhov kmeňových buniek, z ktorých sa môžu vyvíjať produkty bunkovej terapie.
Pupočníkovú krv je možné využiť pri liečbe desiatok ochorení. Pribúdajú však aj nové klinické štúdie, ktoré skúmajú potenciál pupočníkovej krvi, ale aj tkaniva pupočníka a placenty pri liečbe ďalších ochorení.
Uskladniť alebo neuskladniť pupočníkovú krv? To je otázka, ktorou sa zaoberajú mnohí nastávajúci rodičia. A odpoveď? Nie je jednoduché sa k nej v spleti protichodných tvrdení a skresľujúcich informácií dopracovať. Čo sú mýty a čo fakty?
O možnosti odberu a uskladnenia pupočníkovej krvi už počula asi väčšina z nás. Málokto však vie, že cenným zdrojom novorodeneckých kmeňových buniek je i placenta, jedinečný orgán zabezpečujúci zdravý vývoj dieťatka.
Každý budúci rodič chce pre svoje ešte nenarodené dieťa len to najlepšie. Mnohí z vás možno zvažujú odber pupočníkovej krvi, aby ste vášmu potomkovi do budúcna uchovali vzácne bunky, ktoré mu môžu pomôcť v prípade viacerých závažných ochorení. Niektorí rodičia sú zástancovia dotepania pupočníka, pretože vidia benefity práve v tom. Dajú sa skĺbiť oboje?
Letti nemala ani dva roky, keď sa jej život otočil naruby. Dovtedy zdravé dievčatko muselo spolu s rodičmi prekonať náročnú cestu k uzdraveniu. Aj keď pri narodení Letti nemali jej rodičia závažný dôvod pre uchovanie pupočníkovej krvi, rozhodli sa tak, a dnes už vedia, že urobili najlepšie rozhodnutie.
Žiadny človek by sa nechcel dostať do situácie, kedy by spolu s lekármi musel rozhodovať o nevyhnutnej liečbe a tobôž, aby tak robila mamička pre svoje dieťatko. Ale žiaľ, aj také prípady sú. Mnohé závažné ochorenia, akými sú napríklad leukémie, lymfómy či iné rakovinové ochorenia, si môžu vyžadovať transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek s cieľom obnovy buniek kostnej drene. Krvotvorné kmeňové bunky je možné získať nielen z kostnej drene, ktorej odber je komplikovaný a bolestivý, ale aj bezbolestne z pupočníkovej krvi. Aký je však medzi nimi rozdiel?
Zistenie, že sa stanete rodičom, by malo byť tým najúžasnejším pocitom a obrovským dôvodom na neopísateľnú radosť. Najmä vtedy, ak sa na svet hlási potomok, o ktorého ste sa roky snažili. Rýdzo pozitívne a nanajvýš príjemné emócie z gravidity však môžu v nejednom prípade utlmiť iné zistenia.
Zabudnite na klišé - výbavičku pre bábätká, pretože tú si mamičky aj tak väčšinou riešia vo vlastnej réžii. Ak chcete blízku „tehuľku“ skutočne potešiť, venujte jej hodnotný a trvácny darček. Dar na celý život.
Krvotvorné kmeňové bunky získané z pupočníkovej krvi sa využívajú najmä pri liečbe onkologických a hematologických ochorení ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané aj dedičné poruchy imunity či metabolických ochoreniach a iných.