Tuk navyše produkuje ženské pohlavné hormóny estrogény, v tele sa tak nedostatočne vyvíja mužská reprodukčná sústava. U obéznych dievčat puberta nastupuje skôr a je rýchlejšia, začínajú tiež byť menšie.
Depresia je závažné psychické ochorenie, ktoré vedie k pocitom smútku, beznádeje, k strate prežívania radosti či energie. Aký dopad má depresívna porucha u ľudí v detskom a adolescentnom veku sa dozvieme z 3 odborných prác.
Strie sú veľmi častým kožným problémom. Čiarky na koži často vedú jedným smerom. Vyhnúť sa im veľmi nedá. Strie získavame najmä v období puberty. Ďalším tažkým obdobím je tehotenstvo, keď sa celé telo mení a zväčšuje.
Strie sú biele alebo červenofialové prúžky na koži, ktoré vznikajú na miestach, kde sa pokožka rýchlo roztiahne. Ich vznik však môže byť vyvolaný i hormonálnymi zmenami v tele človeka.
Upchatý a plný nos či podráždená sliznica nemusia vždy ukazovať na obyčajnú infekčnú nádchu, ktorá patrí počas jesene medzi najčastejšie virózy. Vymenované sprievodné znaky môžu u človeka napríklad signalizovať aj stres, depresiu alebo sexuálne podráždenie. Lekári vtedy hovoria o emočnej nádche.
Iba málo z nás patrí medzi šťastlivcov, ktorí sa počas svojho života nestretli s nejakým kožným ochorením. Objavujú sa často už na jemnej koži novorodencov a neraz nás sprevádzajú až do vysokého veku.
Obdobie puberty je náročné pre dospievajúce deti aj pre ich rodičov. Je charakterizované hľadaním vlastnej identity, bojom s neistotou a pochybnosťami o sebe samom, o svoju pozícii v spoločnosti.
Ako ľudskí jedinci sa vyvíjame vo vzťahoch, preto je dôležité vedieť na čo sa treba zamerať. Čo si všímať z pohľadu rodiča a čo zase z pohľadu dospievajúcich si prečítajte na jednom mieste.
„Milujú okázalo rozmarný život, majú zlé spôsoby, opovrhujú autoritou, nerešpektujú dospelých, trávia čas tým, že sa flákajú a kvákajú spolu. Odporujú svojim rodičom, spoločnosť a rozprávanie sa je ich jediným zaneprázdnením, nenásytne jedia a tyranizujú svojich učiteľov.“ – Sokrates (Artlová, 1994)