Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizoval, že stacionárov by malo byť v najbližších rokoch otvorených celkovo 15, a to nielen pre deti a adolescentov, ale aj pre dospelých.
Napriek tomu, že psychiatrické ambulancie zažívajú zvýšený nápor pacientov, psychiatrická a psychologická pomoc je na Slovensku stále stigmatizovaná.
Napriek tomu, že medicína doposiaľ nedisponuje rozsiahlymi dátami, už teraz je jasné, že koronavírusová infekcia alebo jej následky môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodený môže byť aj centrálny nervový systém, pečeň, pankreas či obličky, avšak ďalšiu veľkú skupinu pacientov tvoria tí, ktorí trpia depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.
Zdravie seniorov nie je iba o fyzickom zdraví a chorobách, ktoré ich vo vyššom veku trápia. Omnoho viac pozornosti je potrebné venovať aj ich duševnému zdraviu. Závažnými príznakmi psychického ochorenia trpí 20-30% ľudí nad 60 rokov.
Choroba môže prísť v každom veku, ibaže u starších ľudí existuje aj vyššie riziko rozvinutia niektorých psychických porúch a ich komplikácii. Preto počúvajme signály svojho tela a ak treba, neváhajme, vyhľadajme lekára!
Schizofrénia je vážna psychická porucha, ktorá významne ovplyvňuje duševný život pacienta a sekundárne aj jeho blízkych. Najčastejšie prepukne v období dospievania a existuje viacero foriem.
WHO opisuje duševné zdravie ako: „stav telesnej a duševnej pohody, v ktorom si jednotlivec uvedomuje svoje schopnosti, dokáže zvládnuť obvyklý životný stres, môže pracovať produktívne a úspešne a dokáže byť prínosom pre svoju spoločnosť“.
Liga za duševné zdravie zriadila internetové poradenstvo na mailovej adrese psycholog@dusevnez.sk. Ako ZDRAVIE.sk informovala manažérka Ligy za duševné zdravie Dagmar Krepopová, z tejto adresy odpovedá na problémy týkajúce sa duševného zdravia tím odborníkov – psychológov a psychiatrov, spolupracovníkov Ligy za duševné zdravie a v prípade potreby poskytnú kontakt na ďalších špecialistov.