V prítomnosti rovnakých genotoxických rizík môže ochorieť jeden skôr a iný neskôr, alebo niekto vôbec, ale to tiež nesúvisí s dedičnosťou. Súvisí to so súčasným pôsobením viacerých faktorov na organizmus, ovplyvňujúcich pozitívne, alebo negatívne škodlivý účinok daného rizika.
Zjavné aj skryté príčiny vzniku rakoviny môžu mať pôvod v rizikovom pracovnom či životnom prostredí, životospráve a výžive či životnom štýle, rizikových zlozvykoch, chorobnosti a liekoch. V médiách však kolujú často rôzne fámy a nepravdy o dedičnosti rakoviny, ktoré treba vysvetliť.
Voľné radikály, ktoré sa nachádzajú v ovzduší sa stali strašiakom modernej doby. Všade o nich počuť a nikto nevie, čo sa za týmto slovným spojením skrýva.
Niektoré znečisťujúce chemické faktory, akými sú škodlivé látky vo vode, potrave alebo vzduchu, významne vplývajú na ľudské zdravie.Osobitne citlivou populačnou skupinou na expozícia škodlivým faktorom sú deti. Odhaduje sa napr., že 5 percent úmrtí detí v rozvojovom svete je spôsobené otravami pri environmentálnej expozícii chemickým látkam.
V posledných rokoch dochádza k extrémnym výkyvom počasia. Medzi významné riziká, ktoré možno očakávať pri extrémnych dažďových zrážkach sú záplavy, ktorých výsledkom býva znehodnocovanie ľudských sídlisk.
V súvislosti s povodňami môže dochádzať k vzniku rôznych infekcií. V tomto období sa nesmú podceňovať žiadne zdravotné problémy, najmä bežné hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, hlavy, rôzne hnisavé infekcie, bolestivé, začervenané či teplejšie miesta na pokožke, ktoré môžu byť indikátorom začínajúcej choroby.
Záplavy na náš číhajú každý rok a vždy majú katastrofický scenár. Tentokrát sa počasie vybúrilo na Severnom Slovensku, vo Vrátnej a Terchovej. Záplavy so sebou neprinášajú len škodu, ale aj zdravotné riziko vzniku chorôb.
Na pitie a varenie zásadne používame len vodu, ktorej zdravotná nezávadnosť je spoľahlivo overená. Ďalšie rady a návody si prečítate v tomto článku.