Zdravie črevného mikrobiómu ovplyvňuje vašu náladu a psychické zdravie. Psychické zdravie a stres naopak spätne ovplyvňujú zdravie črevného mikrobiómu a tým vplývajú na zdravie celého tela. Črevo a mozog sú prepojené osou črevo - mozog a vzájomne komunikujú. Je preto dôležité dbať na zdravie svojho črevného mikrobiómu a na psychické zdravie.
Pokiaľ ide o zdravie tráviaceho traktu, možno ste už počuli o „prebiotikách“ a „probiotikách“. Obe sú dôležité pre podporu jeho zdravého fungovania – najmä mikroorganizmov žijúcich v črevách, známych aj ako mikrobióm. Zjednodušene môžeme povedať, že probiotiká sú „dobré“ baktérie, ktoré udržiavajú vaše telo zdravé a prebiotiká sú zas potraviny, ktoré podporujú ich rast.
Vodný kefír čiže fermentovaná limonáda je zdraviu prospešná a jej prípravu zvládnete ľahko doma. Vzniká s pomocou tibi kryštálov, ktoré získate vo forme huby alebo prášku. Nápoj je populárny predovšetkým pre svoje zdravotné účinky, pretože obsahuje veľa baktérií prospešných pre náš mikrobióm. Limonády navyše po fermentácii neobsahujú takmer žiadny cukor!
Imunitný systém dokáže správne fungovať len vtedy, ak ho „správne kŕmite“. To, čo jete dnes, môže určiť, či budete alebo nebude zajtra chorí. Zabrániť chorobe, alebo sa rýchlejšie zotaviť, vám pomôže vo veľkej miere výber tých správnych potravín.
Z hľadiska životaschopnosti sú veľké rozdiely v prežívaní jednotlivých kultúr – baktérií, ktoré sa používajú pri výrobe fermentovaných mliečnych produktov (jogurt, jogurtový nápoj, acidofilné mlieko, kefír a i.).
Mlieko a mliečne produkty je vďaka zloženiu vhodné prijímať v strave pravidelne. Asi 20 percent slovákov si to však kvôli ťažkostiam s jeho trávením nemôže dovoliť. Združenie Intolerancia laktózy preto organizuje bezplatné otestovanie pre občanov, ktorí chcú vedieť, či za ich tráviace problémy môže laktóza v mlieku.
Zelený štvrtok, ktorý je súčasťou veľkonočných sviatkov má síce kresťanský nádych, no mnohí z nás si ho spájajú aj s väčšou konzumáciou zeleniny a hlavne špenátu. V očakávaní chystaných veľkonočných hodov naši predkovia asi vedeli prečo. Už od soboty sa totiž začína nápor na naše žalúdky – údené mäso, šunka, vajcia, údené klobásky...
Dokážu niektoré baktérie dodať energiu, posilniť imunitu, odbremeniť záťaž, ktorú nie príliš zdravou stravou „doprajeme“ našim črevám, tráviacemu traktu? Tieto vlastnosti majú probiotiká – živé baktérie nachádzajúce sa v niektorých potravinách.