V novembri 2011 sa na Slovensku začína cyklus prednášok pre študentky zameraný na tému anorexie a bulímie, ktorá je u nás ešte stále tabuizovaná, na rozdiel od iných krajín európskej únie, kde je osveta o tomto ochorení súčasťou školského procesu, podporovaná priamo ministerstvami školstva a vzdelávacími centrami.
V supermarkete striehnu ako supy. Bažia po mladom mäsku, objavujú nové modelky. Asi každému dievčatku s detsky vychudnutou postavou, ktorá je vtedy pre ňu prirodzená, zalichotí, keď jej modelingový skaut nahovorí, že my mohla robiť modelku. Pozve ju na casting...
Asi pred siedmimi rokmi sa mi podarilo získať permanentku na reťazový kolotoč a ani po 2555 dňoch som sa jej nedokázala vzdať. Aj hlava sa mi už točí, aj žalúdok mi už zviera, aj by som zoskočila, najmä vtedy, keď idem najrýchlejšie. A zrazu zakričím. No nik nevie zastaviť krútiace sa koleso. A ja si uvedomím, že obsluhu mám na starosti len ja, respektíve moja hlava.
Volám sa Daniela, som vydatá a moje dve deti majú 8- a 6 rokov. Ako pätnásťročná som začala s anorexiou. Vydržala som asi rok, lebo moje telo bolo tak vyhladované, že sa to už nedalo vydržať. „Presedlala“ som na bulímiu. Začala som telo klamať tým, že som sa najedla a jedlo vydávila. Okrem toho som bola aj silná fajčiarka a aby toho nebolo málo - aj som dosť pila. Našťastie, stihla som sa včas spamätať a dnes som už viac ako päť rokov úplne zdravá.
Nebolo mi dobre. Vedela som, že ak ma niekto neobjaví s hlavou v záchode, že to asi nezvládnem. Neprežijem sa mi zdalo prisilné slovo, ale asi som nakoniec nebola ani od neho až tak ďaleko...
Zoznam užitočných odkazov na internetové stránky, ktoré súvisia s problematikou poruchy príjmu potravy.
Zoznam kontaktov na kliniky, lekárov a ambulanie, ktoré sa zaoberajú problematikou.
Anorexia a bulímia je psychická porucha s osobitnými znakmi vyznačujúcimi sa typickými telesnými príznakmi. Najrozšírenejšie formy porúch príjmi potravy sú mentálna anorexia, mentálna bulímia a záchvatovité prejedanie.