Downov syndróm nie je choroba ale zdravotné postihnutie. Sú pre ňu typické viditeľné príznaky už od narodenia dieťaťa a sprevádzajú ho celý život.
Vydržíte bez Facebooku alebo Twitteru aspoň jeden deň? Komunikácia je pre ľudí s autizmom jednou z najväčších výziev. 1. novembra si svet vyskúša, aké to pre nich je.
„Communication Shutdown“ je prvá celosvetová zbierka na podporu ľudí trpiacich autizmom.
„Žiadny človek nie je ostrov, uzavreté odlúčené ja. Ale práve to je autizmus: ostrov oddelený od pevniny. Čím viac som ich poznal, tým viac sa mi javia ako cudzí druh, ako druh prazákladný, dovnútra zahľadený a jedinečný. Žijú tak ako cudzinci uprostred ľudskej pospolitosti.“ (O. Sacks)
Na podnet organizácie DSI (Down Syndrome International) a EDSA (European Down Syndrome Association) bol vyhlásený 21. marec Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento symbolický dátum bol odvodený z číslic 3 a 21 (trizómia 21. chromozómu) a mal by poslúžiť k lepšiemu objasneniu a porozumeniu problematiky osôb narodených s Downovým syndrómom.
Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku</a> bola založená v roku 1993. Je občianskym združením, ktoré pomáha ľuďom s Downovým syndrómom pri ich začleňovaní do života, pri ich vzdelávaní, pracovnom zaradení a využívaní voľného času.
Do časti Vysokých Tatier a do Pienin sa už dostanú aj telesne postihnutí. Od 3. júla sú im prístupné štyri turistické trasy – známym symbolom telesne postihnutých sú označené tri chodníky na území Tatranského národného parku (TANAP) a jeden na území Pieninského národného parku (PIENAP). Prvá trasa vedie zo Starého Smokovca cez Hrebienok na Rainerovu chatu, druhá trasa z Tatranskej Javoriny na Podmuráň, tretia trasa je z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny a štvrtá trasa z Červeného Kláštora do Lesnice.