Rôzne poškodenia nechtov, zmeny ich tvaru, konzistencie a farby môžu nastať následkom najrozličnejších vonkajších a vnútorných príčin v organizme. Niekedy sú prejavom miestneho ochorenia nechtov, inokedy bývajú sprievodným alebo následným znakom rôznych vážnych ochorení.
CHOCHP je skrátený výraz pre ochorenie známe ako chronická obštrukčná choroba pľúc. Postihuje dlhodobých fajčiarov a postupne im znemožňuje dýchanie. Liečba spomaľuje postup ochorenia.
Čo je to vlastne bolesť? Ako ju možno diagnostikovať a správne liečiť? Do akých typov delíme bolesť a prečo má pre prežitie človeka taký podstatný význam?
Diabetes mellitus prostredníctvom zvýšenej hladiny cukru v krvi spôsobuje poruchu funkcie niektorých orgánov poškodením malých a veľkých ciev. U pacientov s cukrovkou II. typu je okrem toho častý výskyt zvýšenej hladiny tukov v krvi, zvyšený krvný tlak a obezita, ktoré zvyšujú riziko komplikácií.
Nadmerné obrusovanie zubov je mechanické poškodenie niekoľkých alebo všetkých zubov z rôznych príčin. Hlboký zhryz pri chýbajúcich zadných zuboch, pri žuvaní dochádza k nadmernému opotrebovaniu predných zubov
pri menšom počte zubov zlyháva správnosť zhryzu.
Pamätáte sa na starú radu, že máte jesť mrkvu aby ste dobre videli? Hromadia sa dôkazy, že antioxidačné živiny, nachádzajúce sa v mnohých rastlinných potravinách, vrátane mrkvy, ostatnom červenom a žltom ovocí a zelenine a rybích olejoch sú účinné pri prevencii problémov s videním, často spojených so starnutím.
Na Slovensku fajčí približne 35 až 40% dospelej populácie (vo svete asi 1,1 mld ľudí). Ročne u nás zomrie na následky fajčenia približne 11 000 ľudí, z toho zhruba 1 000 na priame poškodenie pľúc chronickým, dlhodobým inhalovaním cigaretového dymu – chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). CHOPCHP postihuje 25 – 30 % fajčiarov a je dôsledkom prehnanej zápalovej reakcie najdrobnejších a najzraniteľnejších dýchacích ciest s ich následnou prestavbou a rozpadom pľúcneho tkaniva. Jedinou a najúčinnejšou prevenciou pri CHOCHP je nezačať fajčiť alebo včas prestať. 15. novembra si pripomíname Svetový deň CHOCHP.
Mozog je krytý obalmi, tvrdou, mäkkou mozgovou blanou a pavúčnicou, arachnoideou. Priestor medzi tvrdou blanou a subarachnoidálnym priestorom sa označuje subdurálny priestor. V prípade, že dôjde k poraneniu hlavy, cievy, ktoré sa v tomto priestore nachádzajú sa môžu poškodiť, roztrhnúť a spôsobiť tzv. subdurálne krvácanie.