Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Ľudský organizmus je neustále atakovaný mnohými faktormi, spôsobujúcimi rôzne ochorenia. Medzi pôvodcov patria vírusy, baktérie, parazity, mikroskopické plesne, huby a celý rad chemických toxínov. Na obranu pred týmito pôvodcami chorôb si ľudské telo počas evolúcie vyvinulo obranný – imunitný systém (IS).
Naša nálada závisí od mnohých faktorov. Ak je zmenená dlhodobo alebo sa zmeny opakujú, bude to problém. Nálada môže byť chorobne dobrá či zlá. Tieto poruchy sa vyskytujú v detstve, ale aj v dospelosti či starobe. Obvykle ide o duševnú poruchu, niekedy však možno hľadať príčinu aj v inom ochorení.
Stále nie ste spokojná so svojou váhou? Okolie obdivuje, ako dobre vyzeráte, ale vy nemáte hranicu, kde sa zastaviť? Zdravo sa stravujete, cvičíte, chudnete a aj tak vám je málo. Opatrne! Môže to byť náznak poruchy príjmu potravy.
Najnovší vynález z jednej austrálskej univerzity vám prezradí, kedy a ako sa v tele tvoria vetry. Okrem toho pomôže pri odhaľovaní niektorých chorôb v čreve i bez zavedenia hadičiek. Z tela sa dostane za dvadsať hodín.
Pod pojmom krvný obeh rozumieme obeh krvi, ktorý rôznymi kanálmi prúdi celým telom. Poruchy krvného obehu - zaužívaný hovorový, ale neodborný názov skrýva v sebe ochorenia, ktoré súvisia s prekrvením organizmu
Budíte sa ráno priskoro, ste unavení a bez energie, alebo je váš spánok prerušovaný? Pozrite sa na príčiny, prípadne ochorenia, ktoré za tým môžu stáť.
Srdce pracuje nepretržite, po celý náš život. Je to dutý svalový orgán, tvorený špecifickým typom priečne pruhovanej svaloviny (myokardom), ktorý pumpuje krv cez obehovú sústavu vďaka rytmickým sťahom.
Parkinsonova choroba je pomerne častým neurologickým ochorením. Vo vekovej kategórii nad 60 rokov sa vyskytuje u 1 % obyvateľov. Aké sú hlavné príznaky a štádiá tejto choroby? Čo všetko sa u človeka mení?
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku a produkujúci hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo naopak zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť neprirodzené zmeny hmotnosti.