Pupočníkovú krv je možné využiť pri liečbe desiatok ochorení. Pribúdajú však aj nové klinické štúdie, ktoré skúmajú potenciál pupočníkovej krvi, ale aj tkaniva pupočníka a placenty pri liečbe ďalších ochorení.
Deň D sa blíži a vy máte plnú hlavu otázok. Pomôžeme vám na ne nájsť odpovede.
Nastávajúce matky, ktoré sa infikujú koronavírusom, majú väčšie riziko zdravotných komplikácií. Poukázali na to závery jednej z prvých veľkých štúdií. Infikované tehotné ženy sú podľa nej ohrozenejšie napríklad predčasným pôrodom alebo vysokým krvným tlakom.
V laickej spoločnosti sa tieto dva pojmy často zamieňajú. Dalo by sa povedať, že pôrodná asistentka dokáže fungovať aj bez duly. Naopak to však neplatí.
S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.
O možnosti odberu a uskladnenia pupočníkovej krvi už počula asi väčšina z nás. Málokto však vie, že cenným zdrojom novorodeneckých kmeňových buniek je i placenta, jedinečný orgán zabezpečujúci zdravý vývoj dieťatka.
V brnenskej Nemocnici Milosrdných bratov porodila žena s ťažkým priebehom COVID-19 . Lekári priviedli na svet dieťa cisárskym rezom, matka bola v umelom spánku napojená na pľúcnu ventiláciu.
Europoslankyňa Monika Beňová je dvojnásobnou mamou! 52-ročná politička priviedla na svet zdravú dcérku.
Popôrodná depresia, podobne ako mnoho iných problémov duševného zdravia, je často stigmatizovaná. Našťastie existujú ženy, ktoré sú ochotné zdieľať svoje vlastné skúsenosti s popôrodnou depresiou. Princezná Diana, speváčka Adele, herečka Reese Witherspoon a ďalšie známe mamičky sa nebáli o probléme hovoriť verejne.
Dokáže ľudská všímavosť zachrániť život a čo všetko sa skrýva za pôrodom prirodzenou cestou? Dozviete sa z nasledujúcich príbehov.