Nemocnice Žilinskej župy nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode, ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť v polovici mája pacientkam ušetria desiatky eur.
Vždy som považoval zavedenie 20- a 50-korunových poplatkov v zdravotníctve za nesystémový a neetický krok. Uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Reagoval tak na jeden z prvých krokov, ktoré súčasná vláda vykonala v zdravotníctve – zrušenie poplatku 20 Sk za návštevu lekára a 50 Sk za deň hospitalizácie. Od 1. 10. 2006 sa tiež splní ďalší zo zámerov vlády – zníženie poplatku za recept z 20 Sk na 5 Sk. Na dobrej ceste je podľa ministra zdravotníctva aj zvýšenie platieb štátu za tzv. svojich poistencov zo 4 na 5 % priemernej mzdy.
Od 1. septembra 2006 je účinné nariadenie vlády, ktorým sa rušia 20- a 50-korunové poplatky v zdravotníctve. Ak by sa aj napriek tomu stretli občania s prípadom, že od nich od 1. septembra 2006 lekári vyžadujú už zrušené poplatky, ministerstvo zdravotníctva odporúča pacientom poplatky neplatiť a podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Od 1. septembra 2006 sa ruší poplatok 20 Sk za návštevu lekára aj 50-korunový poplatok za deň pobytu v nemocnici (hospitalizáciu). Zrušenie poplatkov predstavuje zhruba 570 mil. Sk, ktoré sa majú vykryť z limitov rozpočtov verejnej správy. Vyplýva to z nariadenia vlády SR. Poplatok za využitie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), dopravu sanitkou či za pobyt sprievodcu v nemocnici zostáva, rovnako ako poplatky za deň pobytu a za stravu v kúpeľoch.