V štúdii publikovanej v odbornom časopise Nature lekári ukázali, že zápal pľúc spôsobený novým koronavírusom SARS-CoV-2 je iný. Síce nie je ťažší, ale je oveľa dlhodobejší.
12.10.2020 - Na Slovensku máme 20 355 potvrdených prípadov, z toho 14 263 je aktívnych. Vo svete si doteraz ochorenie COVID-19 vyžiadalo už viac ako 1 milión obetí na životoch a viac ako 37 miliónov osôb v 188 krajinách sa ním nakazilo. Viac ako 26 miliónov ľudí sa už uzdravilo.
Nová technológia by pacientovi umožnila vdýchnuť nanočasticový senzor, a potom asi za 10 minút vydýchnuť prchavý plyn, ktorý informuje o stave pľúc a o tom, či lieky, ktoré užíva, fungujú.
Lekári v New Yorku sa snažia používať pľúcne ventilátory stále menej , pretože v niektorých oblastiach v USA boli hlásené vysoké úmrtnosti pacientov s COVID-19, napojených na týchto prístrojoch.
Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa šíri formou kvapôčkovej infekcie. Nákaza u pacienta najčastejšie začne v nose, odtiaľ sa rozšíri do dýchacích ciest.Pokiaľ priebeha choroba takto, jedná sa väčšinou o slabšie verzie. Vážnejšia situácia nastáva vo chvíli, keď infekcia zasiahne pľúca.
ÚVZ SR odpovedal na najčastejšie otázky súvisiace s novým koronavírusom 2019-nCoV šíriacim sa z Číny. Aké sú príznaky nákazy koronavírusom? Môže v prevencii pomôcť očkovanie proti chrípke? Pomôže nosenie ochranného rúška?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ v súvislosti s šíriacim sa koronavírusom 2019-nCOV nevyhlásila globálnu epidémiu.
Zápal pľúc je 10. najčastejšou príčinou hospitalizácie v SR, s druhou najvyššou úmrtnosťou. Ročne si 17-tisíc ochorení vyžiada najmenej 2500 životov. Zraniteľnou skupinou sú najmä seniori.
Akútny zápal stredného ucha je častým ochorením u malých detí, najviac sa vyskytuje u detí do 3 rokov života. Pneumokok je nielen najčastejším vyvolávateľom akútneho zápalu stredného ucha, ale aj príčinou ťažkých zápalov s komplikáciami, pretože niektoré sérotypy tejto baktérie sú rezistentné na antibiotiká.