O plochej nohe hovoríme pri výraznom znížení až vymiznutí pozdĺžnej a/alebo priečnej klenby dolnej končatiny. Najmenšie deti majú klenbu vyplnenú tukovými vankúšikmi. Väčšina expertov sa zhoduje v tom, že do štyroch až šiestich rokov by vankúšiky mali vymiznúť a oblúk sa stať zreteľným. V troch rokoch by sa klenba mala aspoň rysovať. Ak sa nohy do tohto veku nevytvárajú do želanej podoby, treba zvážiť návštevu odborníka.
Trpíte bolesťami kolien alebo bedier? Bolí vás často hlava či kríže? Na vine môžu byť ploché nohy. Možno sa vám to zdá nezmyselné a nepochopiteľné, ale ploché nohy ovplyvňujú i vzdialenejšie časti tela. Niekedy spôsobujú kŕče v lýtkach, za ktorými mnohí vidia nedostatok minerálu horčíka v tele.
Ploché problémy sú veľkým problémom najmä u detí. No dá sa tomu predísť. A nie je to žiadna činnosť, ktorá by deti nebavila, práve naopak. Naučte deti tieto cviky na prevenciu plochonožia, ktoré sú zabavné a jednoduché!
Plochá noha je abnormálne znížená alebo vymiznutá pozdĺžna klenba nohy. Menej závažná forma plochej nohy v detskom veku je spravidla nebolestivá a rodičia vyhľadajú ortopéda kvôli obavám z tvaru nohy. Pri ťažších prípadoch je však oveľa väčším problémom bolesť.
Školský rok nekladie nároky len na duševné aktivity dieťaťa, ale mení požiadavky aj na pohybovú sústavu školáka. Pri dlhšom monotónnom sedení sa zvyšuje statická záťaž chrbtice, ochabuje brušné svalstvo a kardiovaskulárny aparát je tiež menej „trénovaný“.