Infekcie spôsobené plesňami v súčasnej dobe prispievajú k úmrtiu takmer štyroch miliónov ľudí ročne.
Akú vlhkosť by mal mať vzduch v interiéri, aby sa nerosili okná a nevznikali plesne? Je zdravotným rizikom aj príliš suchý vzduch?
Ak sa mykóza hlavy nelieči, môže v najviac postihnutých miestach dôjsť aj k úplnej strate vlasov, tzv. alopécii.
Mykózy alebo plesne sú doslova postrachom leta. Každý rok trápia veľké množstvo ľudí. Množia sa najmä v týchto letných horúčavách. Vo vode s vysokými teplotami je to doslova raj. Svrbí vás pokožka? Máte ju začervenanú a podráždenú? Nemáte náhodou mykózu?
Peľová sezóna 2014 už v podstate skončila, peľové spektrum na celom území Slovenska ostáva nezmenené a celkové denné koncentrácie peľu sa budú naďalej pohybovať už len vo veľmi nízkych až nulových hladinách.
Končiaca peľová situácia na Slovensku je stabilizovaná a denné koncentrácie peľu sa budú udržiavať už len vo veľmi nízkych – alergologicky nevýznamných hladinách. Jediný problém by mohla spôsobiť alergia na chlad.
S príchodom jesene sa peľová situácia na celom území Slovenska stabilizovala. Druhové zloženie peľového spektra ostáva už pár týždňov nezmenené no na pozore sa budú mať alergici na plesne.
Najnovšie peľové spravodajstvo hlási miernu úľavu od alergizujúcich rastlín. Typické jesenné sychravé a upršané počasie má aj svoje výhody. Minimálne pre alergikov, vďaka čomu sa znižujú denné koncentrácie peľu v ovzduší.
Aj keď denné koncentrácie peľu najsilnejších súčasných alergénov - peľu ambrózie a paliny, počas týchto daždivých dní dosahujú len nižšie koncentrácie, reakcie na ne predsa len nebudú bez problémov.
V týchto i nasledujúcich dňoch bude v ovzduší nad Slovenskom dominovať peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy, čo je však nepríjemné hlavne pre polinotikov aj spolu s peľom silne alergizujúcich inváznych rastlín- paliny a ambrózie.