Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa stane najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie.
Podľa vedcov rastliny v roku 2100 do ovzdušia uvoľnia až o 40% viac peľu, sezóna začne o štyridsať dní skôr a bude o devätnásť dní dlhšia. V súčasnosti alergie postihujú 10-30% dospelých a až 40% detí.
Kým sa väčšina ľudí teší z jarných kvietkov a rozkvitnutých stromov, peľoví alergici zažívajú najťažšie obdobie v roku. Upchatý nos, začervenané oči, slzenie, smrkanie, pálenie očí, opuchnuté viečka, chronické zápaly dutín, bolesti hlavy, škriabanie v hrdle-to všetko môže a zvyčajne aj sprevádza alergickú nádchu.
Otvorené okná, starý vankúš, plyšové hračky - to sú len niektoré z prehreškov, na ktoré by si alergici mali dať obzvlášť pozor, ak nechcú svoj stav ešte viac zhoršiť. Prečítajte si, aké sú najčastejšie chyby, ktorými si alergici sťažujú život, a ako sa im vyhnúť.
Peľ paliny a ambrózie, ktoré budú po trávach najsilnejšími a najvýznamnejšími alergénmi leta a skorej jesene, dosahuje zatiaľ len nízke denné koncentrácie. Cez rúško sa mnohé väčšie peľové zrná nedostanú.
Hmyz a ďalšie zvieratá, ktoré pomáhajú opeľovať kvety sa nazývajú opeľovače. Na svete ich existuje s najväčšou pravdepodobnosťou až 200 000 druhov. Asi desatinu z nich tvoria rôzne druhy včiel. Medonosné patria medzi najefektívnejšie a najviac závislé od človeka.
Alergia je pre nás čoraz bežnejšia. Nepríjemný výtok z nosa, slzenie očí, kýchanie, smrkanie. To všetko nám môže znepríjemniť bežný život. Čo vlastne alergia je, kedy a ako sa prejavuje a ako proti nej bojovať?
Alergény vyvolávajúce alergické reakcie sú veľmi rozmanité. V našich podmienkach vyvoláva precitlivenosť najčastejšie peľ rôznych tráv, stromov, bielkovinové zložky potravy, antigény kože psov, mačiek a prach s časticami odumretých tiel hmyzu (roztoče).
V uplynulom týždni na celom území Slovenska došlo k výraznému poklesu celkových denných koncentrácií peľu v ovzduší.
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska predovšetkým peľ bylín s prevahou tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy. Peľ drevín bol zastúpený už len veľmi nízkymi koncentráciami peľu ihličnanov, gaštanu a lipy.