Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a nebolí. Človek s 10 ročnou cirhózou pečene sa môže cítiť rovnako zdravo, ako človek, ktorý nemá žiadne ochorenie pečene.
Keď človek ochorie, zmení sa jeho telesný pach. Na čo upozorní zápach acetónu, rybiny a spálenej pneumatiky?
Pečeň je najväčším vnútorným orgánom ľudského tela a má zásadný vplyv pri detoxikácii ako aj látkovej výmene organizmu. Výraznou mierou ovplyvňuje všetky životné funkcie a procesy prebiehajúce v tele.
Pečeň je životne dôležitý orgán, ktorý je nevyhnutný pre našu vitalitu a zdravie. Pomáha nám pri trávení potravy, zbavuje nás toxických látok a vstrebáva dôležité živiny, ktoré telo potrebuje na prežitie. Ako zistiť, že nefunguje správne?
Naša pečeň trpí nielen konzumáciou alkoholu a ťažkých jedál, ale aj pravidelným užívaním množstva liekov. Doprajme jej preto čas na prečistenie. Okrem odľahčenia jedálnička a vypustenie niektorých potravín ocení aj pomoc z prírody.
Určite to poznáte, cítime únavu po náročnom dni, rozbolí nás hlava, objaví sa nádcha, po diétnej chybe sa pridajú zažívacie problémy... Na jednoduché krátkodobé zdravotné problémy, nám často a účinne pomôžu vhodné bylinky. V žiadnom prípade nechcem podceňovať závažné ochorenia, ktoré vyžadujú zásah lekára a predpísanú medikamentóznu liečbu. Ibaže, ak sa dá, treba si pomôcť. Pomáhajúcou liečivou bylinkou je aj púpava lekárska (lat. Taraxacum officinale) alebo ako ju bežne nazývame pampeliška.
Pestrec alebo Ostropestrec mariánsky pochádza z Kanárskych ostrovov a stredomoria, no udomácnil sa už aj v našich domácich bylinných lekárničkách a na jeho liečivé schopnosti najmä pri ochoreniach pečene sa spolieha mnoho ľudí. Aké zdraviu prospešné vlastnosti v sebe skrýva táto bylinka?
Ide o významný pokrok v transplantačnej medicíne, ktorý môže zvýšiť počet dostupných orgánov na transplantáciu a zachrániť tak mnoho životov pacientov trpiacich závažným ochorením pečene, alebo rôznymi druhmi rakoviny.
Ak je vaša pečeň dlhodobo zaťažovaná, začne postupne zlyhávať. Trpí nielen dlhodobým užívaním liekov, ale hlavne konzumáciou alkoholu. Vedeli ste, že každý Slovák požije v priemere 13 litrov alkoholu za rok?
Pečeň je pre život nenahraditeľný orgán, ktorý v dnešnej dobe až príliš zaťažujeme nevhodnou stravou, nesprávnym životným štýlom či užívaním rôznych liekov. Na stave pečene sa podpisuje aj konzumácia alkoholu a znečistené životné prostredie. V súvislosti s pečeňou často hovoríme o liečivých rastlinách, medzi nimi je najmä pestrec. Porozprávali sme sa s hepatológom MUDr. Editou Kadlubiakovou, PhD. z hepatologickej ambulancie v Trnave.