Gastroezofageálny reflux je porucha svalového zvierača, ktorý je v mieste prechodu pažeráka do žalúdka. Potrava prechádza z ústnej dutiny cez pažerák do žalúdka. V mieste prechodu pažeráka do žalúdka sa nachádza svalový zvierač. V prípade poruchy tohto zvierača, tzv. gastroezofageálneho refluxu, preniká žalúdočný obsah späť do pažeráka až do dutiny ústnej.
Kašeľ je jedným z príznakov gastro-ezofageálneho refluxu.
Zenkerov divertikul je výdutina na zadnej stene pažeráka v oblasti prechodu medzi hltanom a pažerákom, zväčša sa vyskytuje u starších mužov.
Pažerák je časť tráviaceho traktu, ktorá vedie potravu z dutiny ústnej do žalúdka a je vystlaný bunkami dlaždicového epitelu. Dlhodobým dráždením pažeráka pri gastroezofageálnom refluxe u pacientov v kombinácii s pitím alkoholu a fajčením sa epitel v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka mení na cylidrický, dochádza k tzv. metaplázii epitelu.
Zápal pažeraka môže byť vyvolaný infekčnými agensami ako sú baktérie, vírusy, parazity, kvasinky ale aj gastroezofageálnym refluxom, systémovými ochoreniami, poleptaním kyselinami, zásadami, prípadne množstvom ďalších faktorov.
Ezofageálne membrány sú tenké blany nachádzajúce sa v hornej alebo strednej časti pažeráka. Spôsobujú zúženie pažeráka a ťažkosti pri prehĺtaní potravy.
Difúzny ezofágový spazmus je, keď vznikne kŕč v svalovine pažeráka.
K obštrukcii alebo zúženiu (stenóze) pažeráka dochádza pri zhrubnutí steny pažeráka vplyvom zápalu, nádorového procesu alebo iných patologických zmien.
Krvácanie z vyšších častí tráviaceho traktu sú zapríčinené krvácaním orgánov, ktoré, sa nachádzajú orálne od ligamentum Treitz.
Malloryho – Weissov syndróm je stav, keď na sliznici pažeráka vzniknú trhliny alebo zárezy. Takáto situácia je veľmi vážna a vedie k veľkému krvácaniu. Pažerák je trubica, ktorou prechádza potrava z ústnej dutiny do žalúdka.