Asociácia na ochranu práv pacientov a Asociácia zdravotných poisťovní upozorňujú, že len čakať, kým sa situácia sama vyrieši, nestačí.
Nová štúdia dokázala súvislosť medzi odolnosťou voči ochorením COVID-19 a cvičením. Vedci zistili, že fyzická aktivita môže znížiť riziko úmrtia na COVID-19 až o 42 %.
Dlhotrvajúca pandémia, počas ktorej sa odporúčalo užívať v domácej liečbe pri ľahkom a stredne ťažkom priebehu ochorenia voľnopredajné lieky, nemala za následok zvýšenie predaja tabletiek proti bolesti, výdavky na ne však za posledné roky stúpajú.
Srdcovo-cievne ochorenia sú v celom vyspelom svete dlhodobo najčastejšou príčinou smrti. Približne každý štvrtý človek zomiera práve na ne.
Odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA) v spolupráci so Slovenskou asociáciou dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňujú na širokú škálu ochorení pridružených k obezite, riziko ťažkého priebehu COVID-19 a možnosti liečby a manažmentu obéznych pacientov na Slovensku.
Takýto liek od začiatku pandémie COVID-19 lekárom zúfalo chýbal. Jednoduchý prípravok, ktorý sa dá podávať v podobe tabletky a zaberal by proti koronavírusovej infekcii, bol od začiatku pandémie snom.
Po takmer dvoch rokoch boja s koronavírusovou pandémiou odborníci už vedia, že COVID-19 nepostihuje len pľúca, ale následky infekcie môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodené pľúcne tkanivo zase môže viesť k preťaženiu srdca.
Aj druhá vlna koronavírusu oddialila liečbu mnohých pacientov. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť.
Viac ako 55 hodín práce týždenne sa dá podľa analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považovať za vážne ohrozenie zdravia.
Napriek tomu, že psychiatrické ambulancie zažívajú zvýšený nápor pacientov, psychiatrická a psychologická pomoc je na Slovensku stále stigmatizovaná.