Priepastný rozdiel medzi Slovenskom a zvyškom Európy v dostupnosti modernej liečby, vysoká miera mortality na onkologické ochorenia či nedostatočne nastavené preventívne programy radia Slovensko medzi krajiny, ktoré musia čeliť výzve zmeniť systém zdravotníctva.
Piata časť osvetového videoseriálu o TOP slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby predstavuje Oddelenie lekárskej genetiky v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. Ide o jedno z najväčších slovenských laboratórnych pracovísk zaoberajúcich sa genetickým testovaním v onkológii, ktoré zabezpečuje diagnostiku dedične podmienených onkologických ochorení.
Naozaj je za nekontrolovateľným rastom zhubných buniek primárne genetika? Alebo má rakovinu na svedomí metabolický stav, ktorý sa vyvíja pod stresom, pri nedostatku bunkových živín? Pozrite sa na výsledky aktuálnej štúdie.
Americkí vedci vyvinuli novú očkovaciu látku proti rakovine. Pri kombinácii s inou liečbou je schopná stopercentne odstrániť melanóm u myší. Terapia môže byť v budúcnosti využiteľná na liečbu veľmi agresívnych nádorov.
(ZDRAVIE.sk z INFOPACIENT magazínu) Aj keď sú onkologické ochorenia v poslednom období doslova strašiakom ľudstva, pravdou ostáva, že na slovensku na ne zomiera o polovicu menej ľudí ako na kardiovaskulárne. Povedzme si niečo o rizikových faktoroch najčastejších ochorení u nás.