Na základe vývoja na južnej pologuli, vyššej vnímavosti populácie k chrípkovým vírusom, nízkej zaočkovanosti obyvateľov Slovenska proti chrípke, ako aj v dôsledku absencie väčšiny protiepidemických opatrení súvisiacich s COVID-19, možno podľa odborníkov očakávať vyššiu chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia počas nasledujúcej chrípkovej sezóny.
Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná. Vzhľadom na pomerne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne však môžeme predpokladať, že populácia bude k chrípkovým vírusom vnímavejšia a zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií.
Prvé správy o pacientoch infikovaných koronavírusom a chrípkovým vírusom súčasne, sa objavili už v marci v čínskom Wuhane.
Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke v prvom rade seniorom nad 65 rokov a chronicky chorým pacientom. Medzi ďalšie rizikové skupiny patria ľudia s chorými obličkami, s ochoreniami srdca, astmatici, diabetici a pacienti s CHOCHP.
Aj keď zistenia vedcov potvrdzujú bezpečnosť a naliehavosť očkovania proti chrípke, autori štúdie pripúšťajú, že stále zostáva niekoľko nejasností okolo patológie choroby COVID-19 a reakcie koronavírusu SARS-CoV-2 s chrípkovými vírusmi.
Slovensko stále patrí medzi krajiny so slabou zaočkovanosťou proti chrípke. Každý rok sa u nás dá proti chrípke zaočkovať iba okolo 5% populácie.
V súčasnosti môže byť pre bežného človeka ťažké odlíšiť chrípku od ochorenia COVID-19. Pred nastávajúcou chrípkovou sezónou preto odborníci odporúčajú, najmä seniorom a ľuďom s oslabenou imunitou, dať sa zaočkovať proti chrípke, aj proti nebezpečným pneumokokom.