Slovo detox sa ako bumerang raz ročne vracia do slovníka práve na jar. Niekto ho považuje za atraktívnu mediálnu tému, niekto za marketingový ťah či za módny trend, skupina zodpovedne zmýšľajúcich ľudí však verí, že práve jar je obdobím, kedy môžeme pre svoje zdravie po vyčerpávajúcej zime spraviť naozaj viac.
Slovo hygiena je v dobe pandémie COVID-19 najspomínanejšia a tiež najdôležitejšia. Ktoré základné postupy by ste si mali strážiť?
Experimentujete s myšlienkou jesennej detoxikácie? Prečítajte si niekoľko užitočných tipov, ako detoxikovať telo- bez pôstu, odšťavovania, obmedzovania či drahých prípravkov:
Už naši múdri predkovia uznávali pravidelnú jarnú očistu organizmu. Najmä na Zelený štvrtok sa ich jedálny lístok spájal so „zelenými potravinami“, ktoré si vyberali podľa toho, v akom období bola Veľká noc, čo zvykla príroda ponúknuť alebo sa urodilo. Naproti tomu máme my dnes omnoho väčší výber v obchodoch.
Máte pocit, že potrebujete prečistiť organizmus ešte od sviatkov? Užívate množstvo liekov, ktoré zaťažujú váš organizmus? Alebo ste to v uplynulom obodbí preháňali s mastným jedlom a alkoholom? Ostropestrec je na pečeň a jej očistu ako stvorený.
Keďže sú jablká veľmi zdravé a obsahujú len málo kalórií, na trojdňovú očistu sú ako stvorené. Vďaka prospešným látkam nebudete cítiť hlad, zlepší sa vám trávenie, zvýši sa spotreba kalórií a zníži sa chuť na sladké.
Prečistenie organizmu by malo mať svoj cieľ. Výsledky očistnej kúry môžeme vidieť na lepšej pleti, väčšej energii, alebo strate zopár kíl. Podľa náročnosti vašej požiadavky zvoľte dĺžku kúry. Môže ísť napríklad o týždenný detox, alebo o desaťdňovú očistnú kúru.
Prvý krok pri očiste tela spočíva v odstránení, resp. znížení toxickej záťaže. Niektoré potraviny prispievajú k tvorbe škodlivých látok, kým iné podporujú ich neutralizáciu. Väčšina však pôsobí zároveň kladne aj záporne.
Zima je už pomaly na odchode. Rozmýšľate ako "očistiť" svoje telo po zime, posilniť imunitu a doplniť energiu na jar? Máme pre vás drinky, ktoré vám pomôžu.
Príprava diétnej stravy vyžaduje určitú zručnosť, teoretické vedomosti, najmä pokiaľ ide o zloženie stravy a znalosť technologických postupov, aby bolo zachovaných čo najviac živín. V žiadnom prípade sa nedá postupovať podľa vopred stanovej šablóny, vždy je to podľa individuálnych potrieb chorého.