Odborníci odporúčajú, skôr než riskovať konfrontáciu, je lepšie sa ľuďom bez rúšok na verejnosti úplne vyhnúť, ak môžete.
Tím vedcov preskúmal 11 typických materiálov doma vyrobených rúšok, pričom na kontrolu slúžila lekárska maska. Medzi skúmané materiály patrili napr. použité odevy, utierky či prestieradlá.
Najmä v prípade detí na základných školách je podľa českého virológa Petra Hubáčka potrebné pamätať na to, ako deti svoj čas v škole trávia.
Nosenie rúšok je od 2. septembra vo vnútorných priestoroch opäť povinné aj pre ľudí s chronickými respiračnými či kožnými ochoreniami.
Nosenie rúška nespôsobuje alergiu alebo oslabenie imunity. Slovenská polícia na sociálnej sieti vyvracia hoax o alergickej reakcii údajne spôsobenej nosením ochranného rúška.
Lekári tiež pripomínajú, že doposiaľ sa objavilo len málo závažných prípadov detí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, pričom v školách, ani v zariadeniach dennej starostlivosti, k šíreniu vírusu nedošlo takmer vôbec.
Platia nové pravidlá pre nosenie rúšok alebo inej ochrany nosa a úst. Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webe informuje o výnimkách, pre koho a kde už nebudú povinné.
Výskumy z krajín postihnutých ochorením COVID-19 preukázali, že nosenie rúšok môže pomôcť úplne zamedziť šíreniu nákazy, najmä pri kontakte s chorými. Ak nie sú dostupné originálne rúška, efektívne v prevencii šírenia koronavírusu sú aj tie doma vyrobené.