Ochorenie obličiek dlho nebolí. Keď už sa však prejaví, môže byť na liečbu neskoro. Prevencia je pritom jednoduchá a dostupná každému. Pri príležitosti Svetového dňa obličiek prinášame najčastejšie mýty o obličkách. Teraz už nebudete tápať, čomu môžete veriť.
Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia.
Funkciou obličiek je odstraňovať z tela odpadové látky a nadbytočnú tekutinu (slúžia ako filter krvi). Škodliviny sú z tela vyplavované spolu s močom. Moč obsahuje zmes vody, solí a odpadových látok. Ak obličky fungujú bezchybne, zdravý dospelý človek denne vylúči asi liter a pol moču. Čo však v tom prípade, ak to tak nie je?
Dna je známa pod názvom podagra, či ľudovo pakostnica. Ochorenie sa vyskytuje najmä v ekonomicky rozvinutých krajinách a je podmienené metabolickou poruchou purínov. Prejavuje sa zvýšením hladiny kyseliny močovej v krvi a ukladaním kryštálov jej soli do kĺbov, šliach a obličiek.
Bolesti v boku či krížoch alebo podbrušku? Máte problém s močením a zápalmi? Uvažovali ste nad tým, že môžete mať problém práve s obličkami? Povieme si niečo o tom, ako sa dajú ťažkosti s obličkami liečiť práve prírodnou formou.
Táto baktéria spôsobuje až 90 percent zápalov močových ciest a močového mechúra. Patrí im druhé miesto medzi bakteriálnymi infekciami. Kvôli nim lekári predpíšu 15 až 20 percent všetkých antibiotík! Trpia nimi viac ženy než muži a najväčším problémom je opakovaný zápal. Ako mu zabrániť?
V roku 2018 sa uskutočnilo celkovo 88 odberov od živých i mŕtvych darcov. Vďaka orgánom ako obličky, srdce, pľúca, pečeň a pankreas sa podarilo skvalitniť, v niektorých prípadoch i zachrániť život pacientov. Na Slovensku sú však ľudia stále málo informovaní v oblasti transplantácie orgánov. Preto vznikla kampaň Sedem životov, ktorá chce upriamiť pozornosť na túto problematiku. Rozprávali sme sa o nej s nefrologičkou doc. MUDr. Zuzanou Žilinskou, PhD., MPH.
Občas je dobré si prečistiť krv, kde sa hromadia aj nežiaduce látky. Existujú prírodné cesty, ako zbaviť krv týchto substancií. Ide o zeleninu, ovocie a bylinky prístupné každému z nás.
Obličky sú párový orgán, tvarom pripomínajúci fazuľu. Spolu s močovým mechúrom a močovodmi tvoria močový systém. Jedna z obličiek je o niečo väčšia ako druhá. Ak dôjde k poškodeniu jednej obličky, druhá je schopná prevziať jej funkciu.
Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či mozog. Vo svete trpí chronickým ochorením obličiek, ktoré môže spôsobiť ich úplné zlyhanie, až 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa.