Každý milovník kávy odprisahá, že jej popíjanie je rituál, bez ktorého by deň nebol plnohodnotným. Kým je však primerané množstvo kávy dobrým sluhom, pri zvýšenom množstve sa stáva zlým pánom. A čo robiť, keď kofeín vôbec nemôžeme?
Prvý krok pri očiste tela spočíva v odstránení, resp. znížení toxickej záťaže. Niektoré potraviny prispievajú k tvorbe škodlivých látok, kým iné podporujú ich neutralizáciu. Väčšina však pôsobí zároveň kladne aj záporne.
Pravidelnosť v zdravom stravovaní je jedno z najdôležitejších pravidiel. Skúste si pripraviť malé porcie na celý deň. Stačí malé sústo každé 2-3 hodiny a telo dostane pravidelný prísun energie.
Zakázané pre ľudí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu nie sú len obilniny, kde sa vyskytuje glutén, ale aj mnohé výrobky, v ktorých výrobcovia používajú obilniny ako doplnok potraviny. Patria sem napríklad i mäsové a instantné výrobky či dochucovadlá.
V posledných rokoch sa venuje veľká pozornosť úlohe selénu. S poklesom príjmu v Európe dochádza k obavám, že pri jeho hraničných deficienciách by mohlo dochádzať k väčšiemu riziku vzniku chronických ochorení, napríklad rakoviny a ochorenia srdca. Je to však naozaj tak, a čo sa dá s tým robiť?