Domáce násilie môže mať stovky foriem a prejavov. Dôležité je však vedieť, že toto správanie sa deje za zatvorenými dverami v súkromí rodinných domov či bytov, eskaluje s postupujúcim vzťahom a samo o sebe nikdy neskončí. Naviac sú také psychické rany, ktoré obetiam ostávajú aj po vystúpení z kruhu domáceho násilia.
Členky Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko sa snažia hovoriť nahlas o domácom násilí aj sexuálnom obťažovaní. Najmä o tom, ako mu predchádzať a pomáhať obetiam násilných vzťahov. Organizujú vzdelávacie podujatia, prednášky a diskusie. Ďalšia takáto diskusia s odborníčkami KIT-u sa uskutoční v druhej polovici apríla v Bratislave spolu s projekciou oceňovaného filmu ‘Striedavá starostlivosť’.
Počet hlásených prípadov domáceho a sexuálneho násilia vzrástol za posledné roky o 80 %. Počet obetí, ktoré vyhľadali pomoc, vzrástol z 20 % na 54 %. Aj preto sa pracovníčky Krízového intervenčného tímu (ADRA Slovensko) pred rokom rozhodli, že nezostanú ticho a budú o násilí hovoriť nahlas. No najmä budú v rámci ADRA KIT-u obetiam násilia komplexne pomáhať. Pre jeho účinné fungovanie je však potrebných šesť zodpovedných darcov, ktorí násiliu takisto povedia NIE.