Najnovšia štúdia uvádza, že zvyšujúci sa počet šlofíkov súvisí s vyššou pravdepodobnosťou vzniku miernej kognitívnej poruchy alebo Alzheimerovej choroby.
Celosvetovo trpí depresiou cca. 322 miliónov ľudí, pričom 2x častejšie ide o ženy. Všeobecne sa depresia najviac vyskytuje vo vekovej skupine 30 – 40 rokov. Pomôcť môžu odborníci- psychológovia, psychoterapeuti či psychiatri. Jedinečný terapeutický potenciál má však aj látka ukrytá v rastlinách konope. Počuli ste už o účinkoch CBD na zdravie?
Pretrvávajúca pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj kvalitný spánok. Niektorí odborníci preň majú dokonca výraz: „koronasomnia“ alebo „Covid-somnia".
Vedci tiež zistili, že ohrozenejšou skupinou sú z hľadiska duševného zdravia po infikovaní koronavírusom ženy, hoci muži na chorobu častejšie umierajú.
Už ste v posteli, no namiesto toho, aby ste zavreli oči a spali, ešte skontrolujete čo nové na sociálnych sieťach alebo či vám kolega náhodou neodpísal na dôležitý pracovný e-mail? Odborník z detského spánkového laboratória upozorňuje, že si tak výrazne znižujete kvalitu spánku a v budúcnosti vám to môže spôsobiť aj veľmi nepríjemné zdravotné komplikácie.
Ak v poslednej dobe nemôžete zaspať alebo sa po prebudení cítite unavení, vyskúšajte jednoduché tipy, ako skvalitniť spánok a vyvarovať sa neustálemu pocitu únavy.
Čo robiť, keď sa rozhodnete zbaviť tohto zlozvyku? V prvom rade je potrebné znížiť denné dávky prijímaného nikotínu, zmeniť jedálniček a pravidelne cvičiť...no úplne najdôležitejšie je mať motiváciu a skutočne chcieť zavesiť fajčenie na klinec.
Stalo sa vám, že ste sa uprostred noci zobudili a videli pri sebe postavu alebo počuli strašidelné zvuky či cítili tlak na hrudníku a mali pocit, že niekto je s vami v miestnosti? Pravdepodobne ste zažili spánkovú paralýzu. Tento jav nie je medzi ľuďmi veľmi známy a dodnes je čiastočne opradený tajomstvom.
Nespavosť sa definuje ako porucha zaspávania, porucha jeho priebehu (kontinuity), resp. predčasné ranné prebúdzanie. Je jednou z najčastejších porúch spánku u dospelých. Tento problém má cca 30-40% ľudí v priebehu roka.
Nemôžete večer zaspať? Často preto siahate po pilulkách? Skúste to radšej inak. Zamyslite sa nad tým, čo večer konzumujete ako posledné, má to totiž veľký vplyv na kvalitu vášho spánku. Existujú potraviny, ktoré pomáhajú zaspať a tiež aj také, čo spánok kazia.