Parestezie (pocity brnenia, pichania, mravenčenia) sú spontánne alebo vyprovokované senzitívne príznaky. Tieto príznaky môžu byť prítomné na horných, dolných končatinách, na tvári alebo prstoch. Môžu byť príznakom viacerých chorobných stavov.
Dlhodobý stres a preťaženie organizmu, kŕče v končatinách, tŕpnutie končatín a prstov, stuhnutie tváre, nadmerná únava.
Spozorovali ste niekedy na sebe príznaky tejto choroby? Alebo poznáte niekoho, kto ňou trpí?
Táto nepríjemná porucha centrálneho nervového systému sa môže objaviť ako dôsledok nadmerného stresu, zlého životného štýlu, či dlhodobý nedostatok horčíka. Tetánia sa prejavuje najmä tŕpnutím prstov, kŕčmi v bruchu, stratou citlivosti a dýchavičnosťou.
Každý z nás zažíva stres ako bežnú súčasť života. Ak sme vystavení neustálemu stresu a dlhodobo reagujeme na stresové situácie bez vypnutia a uvoľnenia, môže stres negatívne ovplyvňovať naše zdravie, životnú pohodu, výkony a aj vzťahy.
Čo je to vlastne bolesť? Ako ju možno diagnostikovať a správne liečiť? Do akých typov delíme bolesť a prečo má pre prežitie človeka taký podstatný význam?
Serotonín alebo hormón šťastia je neuromediator a tvorí sa v tráviacom trakte a centrálnom nervovom systéme v epifýze. Nachádza v centrálnom nervovom systéme, krvných doštičkách, žírnych bunkách a v bunkách tráviaceho systému.
Nervovú sústavu človeka tvoria nervové bunky - neuróny alebo bunky nervových orgánov. Je najdokonalejšou regulačnou sústavou, ktorá spája všetky tkanivá a orgány v tele.
Patríte i vy medzi tých, čo v jarných mesiacoch zberajú liečivé bylinky? Tak potom určite poznáte prvosienku. Táto žltokvetá rastlina je dobrá do čaju alebo sirupu a účinná je aj na kašeľ, nervový systém či zápaly.
Chorobné hromadenie vecí (CHV) je pretrvávajúca ťažkosť zbavovať sa alebo lúčiť sa s rôznymi vecami, bez ohľadu na ich aktuálnu hodnotu. Správanie má zvyčajne škodlivý efekt – či už emocionálny, fyzický, sociálny, finančný a dokonca zákonný – pre zhromažďovateľa ako aj pre členov jeho/jej rodiny.
Ak máte mravenčenie prstov na rukách a nohách, možno sa pýtate, či značia niečo vážneho. Tento pichľavý pocit môže mať celý rad príčin, od benígnych až po zlovestné. Akonáhle sa brnenie rozšíri na tvár, je načase zistiť, s čím máte dočinenia.
Nervovosvalové ochorenia predstavujú veľkú skupinu rôznorodých postihnutí kostrových svalov a periférnych nervov. Ich spoločným príznakom je postupný vývoj slabosti svalov, často sprevádzaný zmenšovaním ich objemu. Odlišujú sa rýchlosťou, ktorou sa ochorenie zhoršuje a vekom nástupu pridružených komplikácií.