Viaceré štúdie potvrdili, že emocionálne stresujúce udalosti, akou pandémia koronavírusu rozhodne je, môžu viesť k zvýšeniu agresívneho správania doma. Vedci už v minulosti zaznamenali nárast prípadov domáceho násilia napr. počas hospodárskej krízy, počas veľkých prírodných katastrof a tiež počas veľkých futbalových turnajov.
Domáce násilie môže mať stovky foriem a prejavov. Dôležité je však vedieť, že toto správanie sa deje za zatvorenými dverami v súkromí rodinných domov či bytov, eskaluje s postupujúcim vzťahom a samo o sebe nikdy neskončí. Naviac sú také psychické rany, ktoré obetiam ostávajú aj po vystúpení z kruhu domáceho násilia.
Ak sa nebudete môcť osobne zúčastniť na diskusiách o rozpoznávaní manipulácie a prejavov domáceho násilia v partnerskom zväzku, nájdite si čas na prečítanie skutočných príbehov obetí, ktoré vystúpili zo začarovaného kruhu násilného vzťahu vďaka odborníčkam Krízového intervenčného tímu (KIT). Môžete tým pomôcť sebe alebo niekomu vo vašom okolí.
Členky Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko vstúpili do roka 2019 s predsavzatím: naďalej hovoriť nahlas o násilí, organizovať viac osvetových aktivít a vzdelávacích podujatí pre rôzne cieľové skupiny v SR.
Mnohí ľudia sa často pýtajú: „Prečo obete domáceho a sexuálneho násilia jednoducho neodídu od svojich partnerov?“ Nedokážu pochopiť, ako niekto môže ostávať v hrubom alebo násilnom vzťahu.
Celosvetová kampaň ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’ každoročne začína 25. novembra – v Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách a končí 10. decembra – v Medzinárodný deň ľudských práv. Aj tento rok sa do kampane na Slovensku zapojili mimovládne organizácie, iniciatívy, ale aj individuálni ľudia. KIT (Krízový intervenčný tím) organizácie ADRA Slovensko sa takisto zapojil a upozorňuje na výzvy, spojené s týmto násilím.
Bývalá vyšetrovateľka, právnička a spoluzakladateľka ADRA KIT-u (Krízového intervenčného tímu) približuje práva a možnosti poškodených, teda obetí domáceho násilia, a vysvetľuje, akých práv sa ženy môžu domáhať bezprostredne po útoku. Pojem vymožiteľnosti práva na Slovensku totiž nemôže byť donekonečna spájaný iba s negatívnymi prívlastkami a príkladmi.