Inkontinencia súvisí najmä s oslabením svalov panvového dna, k čomu dochádza vplyvom tehotenstva, ale aj po chirurgických zákrokoch a pri opakovaných zápaloch a infekciách močových ciest. Významný vplyv má aj obezita, sedavé zamestnanie, u mužov problémy s prostatou.
61- ročná pacientka, ktorá sa lieči na cukrovku a cirhózu pečene, má v moči veľké množstvo alkoholu napriek tomu, že ho vôbec nepije.
Funkciou obličiek je odstraňovať z tela odpadové látky a nadbytočnú tekutinu (slúžia ako filter krvi). Škodliviny sú z tela vyplavované spolu s močom. Moč obsahuje zmes vody, solí a odpadových látok. Ak obličky fungujú bezchybne, zdravý dospelý človek denne vylúči asi liter a pol moču. Čo však v tom prípade, ak to tak nie je?
Nedávny výskum ukázal, že nový test moču dokáže odhaliť agresívne prípady rakoviny prostaty. Takých, ktoré potrebujú liečbu až o 5 rokov skôr, čo iné diagnostické metódy nezistia.
Obličky sú párový orgán, tvarom pripomínajúci fazuľu. Spolu s močovým mechúrom a močovodmi tvoria močový systém. Jedna z obličiek je o niečo väčšia ako druhá. Ak dôjde k poškodeniu jednej obličky, druhá je schopná prevziať jej funkciu.
Cytomegalovírus patrí do skupiny herpes vírusov, ktoré môžu u ľudí s oslabeným imunitným systémom spôsobovať vážnejšie zdravotné problémy. Ako prebieha jeho diagnostika a nevyhnutná liečba?
Hyperurikémia vzniká nadprodukciou alebo zníženým vylučovaním kyseliny močovej. Považuje sa za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a krvácania do centrálneho nervového systému. Jej najčastejším prejavom je akútny zápal kĺbov, najčastejšie palca nohy.
Zakaždým, keď idete na záchod, sa môžete dozvedieť o svojom zdraví niečo viac. Všímajte si farbu svojho moču a odhalíte váš skutočný zdravotný stav.
Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či mozog. Vo svete trpí chronickým ochorením obličiek, ktoré môže spôsobiť ich úplné zlyhanie, až 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa.
Aké sú skúsenosti urológov s pacientmi, s akými najčastejšími problémami sa stretávajú a čo, naopak nepatrí do ich kompetencie, hoci si to ľudia myslia? Položili sme zopár otázok odborníkovi v tejto oblasti - MUDr. Martinovi Hrivňákovi.