Máte pocit, že na vás všetko padá a mozog vám už odmieta „mozgovať“? Vyzerá to, že magnézium je čarovná palička, ktorá za vás všetko vymyslí a urobí a ešte k tomu vám vyčaruje úsmev na tvári. Ako je to naozaj?
Imunitný systém je vašou prvoradou obranou proti rôznym infekciám a chorobám. Na jeho optimálne fungovanie je nevyhnutná správna výživa, ktorá zahŕňa adekvátny príjem vitamínov a minerálov. V tomto článku sa pozrieme na dôležitú úlohu vitamínov a minerálov pri posilňovaní imunity a na niektoré zaujímavé prírodné zdroje, ako sú zelený jačmeň, rakytník, Moringa oleifera či propolis.
Mnohé deti nemajú dostatok vápnika a veľa z nich neje dostatok ovocia, takže smoothies môžu byť vhodným obohatením jedálnička. Sú rýchle a jednoduché na prípravu a sú skvelé, keď sa ráno ponáhľate.
Tie na pohľad najjednoduchšie potraviny v sebe ukrývajú najväčší potenciál. Inak to nie je ani v prípade jablka. Dostupné a dobre známe ovocie je naším lokálnym pokladom. Prospieva pleti, ozdravuje trávenie a aj napriek sladkej chuti neohrozí vašu líniu. Tam účinky jabĺk nekončia. Čo všetko dokážu jablká?
Každé ročné obdobie vplýva na naše telo inak. Inak sa vystavujeme slnečným lúčom v zime, inak v lete, prijímame trochu inú skladbu stravy, inak na nás útočia vírusy a podobne.
Gaštany možno pôsobia ako bežný druh orechov, no okrem lákavej vône a jedinečnej chuti majú aj mnoho zdraviu prospešných účinkov. Ocenia ich aj ľudia s vysokým krvným tlakom, osteoporózou či celiatici .
Kukurica je prastará kultúrna plodina, pôvodom z Ameriky. Už od nepamäti ju nazývajú kráľovnou polí, nielen z dôvodu jej veľkoplošného zastúpenia na našom území, ale aj pre jej širokého uplatnenia ako krmoviny, potraviny a cennej suroviny pre priemyselné využitie.
Asi by sme len veľmi ťažko hľadali surovinu, ktorú možno pripraviť ako prílohu k jedlu na toľko spôsobov ako zemiaky. No sú aj veľmi diskutovanou témou. Raz je strašiakom nárast ich ceny, potom nízka úroda a z nej prameniaca obmedzená dostupnosť a napokon ich údajné nie príliš prospešné vlastnosti pre ľudský organizmus. Ako to teda je?
Jahoda (Fragaria) patrí do čeľade ružovitých a vďaka svojmu zloženiu sa zaraďuje medzi top 10 ovocia a zeleniny. Prvé dôkazy o výskyte jahôd pochádzajú z Talianska z roku 234 p.n.l., ale vtedy neboli konzumované vo veľkom, pretože boli malé, tuhé alebo im chýbala chuť.
Vo vodných hlbinách i na pobrežiach sa ukrýva mnoho živých pokladov. Morské plody a živočíchy vám poskytnú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré s vaším telom spravia zázraky. Pozrite sa, prečo sa oplatí mať ich aspoň raz za čas v jedálničku.