Menorágia, teda nadmerne silné menštruačné krvácanie, trápi až 1 z 5 žien. Ide o problém, ktorý vplýva nielen na zdravie žien, ale má celkový dopad aj na kvalitu ich života.
Inkontinencia súvisí najmä s oslabením svalov panvového dna, k čomu dochádza vplyvom tehotenstva, ale aj po chirurgických zákrokoch a pri opakovaných zápaloch a infekciách močových ciest. Významný vplyv má aj obezita, sedavé zamestnanie, u mužov problémy s prostatou.
S klesajúcou hladinou estrogénu sa priamoúmerne znížuje reprodukčná fáza a nastupuje obdobie veľkej hormonálnej nestability. Prechod môže trvať aj desať rokov, príznaky sa prejaviť nemusia u každej ženy rovnako. Ako sa prejavujú jednotlivé fázy, ktoré spolu vytvárajú etapu prechodu nám povedala gynekologička MUDr. Lucia Ďurčeková .
Do rozsiahleho výskumu sa zapojilo 180 inštitúcií z celého sveta, vrátane českých vedcov z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied ČR. Štúdia publikovaná v prestížnom časopise Nature identifikovala 290 génov, po ktorých poškodení predčasne starnú vajíčka, a teda predčasne nastupuje menopauza a končí plodnosť ženy.
Obdobie menopauzy je prirodzená súčasť života každej ženy. Niektoré ju zvládajú s ľahkosťou, iné dokáže nemilo prekvapiť a priniesť do života mnoho komplikácií. Klimaktérium, prechod alebo menopauza. Ako ju hravo zvládnuť nám poradil gynekológ MUDr. Jozef Španka.
Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.
Nepamätala si zdanlivo banálne veci, o ktorých ešte pred chvíľou vedela. Horšie sa sústredila a zo svojho stavu bola veľmi nervózna. Svoje pocity a stavy s nikým nekonzultovala, skrývala ich aj pred svojím manželom.
Presvedčia vás o tom 2 pozitívne správy uplynulého týždňa.
Podľa zaujímavej novej štúdie môže mať váš sexuálny život vplyv na nástup menopauzy.
To najčítanejšie z nášho Facebooku za uplynulý týždeň.